Před turistickým ruchem můžete utéct i na Hluboké. Stačí navštívit zámecký park

Před zámeckou jízdárnou má park charakter francouzské zahrady - Foto: Filip Černý

Před zámeckou jízdárnou má park charakter francouzské zahradyFoto: Filip Černý

Půvabný jihočeský zámek v Hluboké nad Vltavou bývá v sezóně obležen turisty. Hned vedle něj se ale nachází oáza nebývalého klidu. Přilehlý, téměř 200 hektarů velký zámecký park nabízí spoustu zajímavých zákoutí, kam se uspěchaní návštěvníci nemají šanci dostat.

Jak vypadá zámek v Hluboké nad Vltavou, ví asi každý. Kdo ho přímo nenavštívil, zná podobu z filmových pohádek, pohlednic nebo obrazových publikací. Jeho nezaměnitelný vzhled mu vtiskla novogotická přestavba. A právě s přestavbou hlubockého původně hradu souvisí i přilehlý park. 

Už v první polovině 18. století, kdy se začaly zasypávat hradní příkopy a bourat hradby, vyrostly na jejich místě zámecké zahrady. Jednalo se tenkrát převážně o zeleninové záhony, jejichž produkce končila v kuchyni zámeckých úředníků. Nedaleko byla zřízena také rozsáhlá obora, ovocné sady a kousek od zámku byl postaven dnes zaniklý letohrádek. 

Zásadní změnu přineslo 19. století. Do Hluboké přišel zkušený zahradní architekt a zakladatel řady parků Gervasius Immelin a porostům u zámku vtiskl řád. Na 20 kilometrech čtverečních začal vznikat unikátní biotop. V bezprostředním okolí zámku ve formě francouzské zahrady s keři pečlivě sestříhanými do ornamentů, v širším okolí v podobě romantického lesoparku. 

Hluboká nad Vltavou, Munický rybník a východní Šumava z vyhlídky - Foto: Filip Černý

Hluboká nad Vltavou, Munický rybník a východní Šumava z vyhlídkyFoto: Filip Černý

Po smrti zahradníka Immelina převzali štafetu další významné osobnosti zahradní architektury. Jen pro zajímavost, v polovině 19. století bylo v parku vysázeno kolem čtrnácti tisíc stromů, z nichž zhruba 2 000 patřily mezi exotické druhy. Některé z nich rostou v Hluboké dodnes. 

Díky jeho rozlehlosti jsou v parku zákoutí, kam moc návštěvníků nezavítá. Těmi nejzajímavějšími vede značená naučná stezka. Dvouapůlkilometrový okruh je opatřen deseti informačními panely, které upozorňují na kulturní a přírodní pamětihodnosti. Na rozdíl od zámku je udržovaný park přístupný celoročně a zdarma. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace