Přímo nadpozemskou túru nabízí jihočeská naučná stezka na Onen Svět

Posezení na Onom Světě - Foto: Romana Lehmannová

Posezení na Onom SvětěFoto: Romana Lehmannová

„Když to sníš, tak něco zvíš,“ říká se, když někomu naložíte velkou porci jídla. A stejně by to mohlo platit i pro pěší turistiku. Porci kilometrů, které vám naservíruje jihočeská naučná stezka na Onen Svět, naráz nezdoláte. Je nutné rozdělit ji na etapy. Ale i tak toho zaručeně cestou hodně zvíte.

Stezka na Onen Svět, která měří bezmála 66 kilometrů, se proplétá typickou malebnou jihočeskou krajinou s mnoha zajímavými místy. Jde údajně o nejdelší naučnou stezku v celé České republice. 

Trasa začíná na náměstí v Týně nad Vltavou, odkud vede na nedaleký vrch Semenec. Tam kdysi existovalo městské popraviště, podle kterého se místo nazývalo Na Spravedlnosti. Dál už pokračuje červeně značená trasa údolím řeky Lužnice přes Bechyni až ke Stádleckému mostu, kde se odklání směrem na Milevsko. 

Langova rozhledna - Foto: Romana Lehmannová

Langova rozhlednaFoto: Romana Lehmannová

Naučná stezka informuje návštěvníky nejen o místních historických, kulturních či přírodovědných zajímavostech, ale i o blízkých cílech. Stezka na Onen Svět si, jak název napovídá, pohrává s tajemnem. Jelikož se podél stezky nachází různá tajuplná místa opředená mystikou, staly se nedílnou součástí naučných tabulí i pověsti či historické příběhy vztahující se právě k těmto místům. 

Trasa končí symbolicky na skutečném Onom Světě, tedy stejnojmenném vrchu poblíž Kovářova na Písecku. Na jeho vrcholu znavení poutníci mohou využít služeb turistické chaty, postavené v roce 1940 nebo vystoupat na dřevěnou Langovu rozhlednu. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace