Roštejn býval mohutnou stavbou. Dnes je ze skalního hradu pozoruhodná zřícenina

Většina zdiva mezi skalami schází - Foto: Jaroslav Hoření

Většina zdiva mezi skalami scházíFoto: Jaroslav Hoření

Severovýchodně od Turnova se na samém okraji Klokočských skal nachází zřícenina skalního hradu Rotštejna. Památka je částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř skal. Z kdysi mohutného hradu se dodnes dochovalo poměrně málo. Zmizela většina zdiva i některé skály. Přesto stojí za návštěvu.

Hrad Rotštejn založili kolem roku 1250 šlechtici z rodu Markwarticů, kteří měli v rodovém erbu kráčející lvici. Jaroslav z Hrutwice nechal hrad postavit ve skalách pro svého syna Voka, později řečeného z Rotštejna. Stavba byla zčásti zděná a zčásti dřevěná. Jak bylo tehdy běžné, hrad ničily požáry. První již kolem roku 1272. Roku 1318 byl hrad dobyt a vypálen. Tehdejší majitel Vok II. z Rotštejna pohnal k soudu na 150 šlechticů z okolí za to, že mu hrad vypálili. 

Největšího rozkvětu dosáhlo Panství Rotštejnské za vlády Karla IV. Tehdy je Ješek z Rotštejna uváděn jako místopurkrabí Pražského hradu a přísedící Zemského královského soudu. V roce 1360 povolil císař Karel IV. Ješkovi pořádat v Klokočí týdenní trhy. Roku 1413 rod Rotštejnů vymřel a hrad se dostal do majetku katolické rodiny Paldry z Vařin. Od roku 1514 je Rotštejn uváděn jako zámek pustý se zborcenými zdmi a kameny do nádvoří. 

Na počátku 17. století se na zřícenině ukrývalo prchající obyvatelstvo, které si začalo v dutinách skal budovat provizorní příbytky. Postupně tu bylo vybudováno pět usedlostí s chlévy. Skalní místnosti přímo pod hradem využívali obyvatelé chalup ještě v polovině 19. století. 

Pískovcové skály jsou sice vhodné pro tesání dutin, ale špatně odolávají zubu času. A tak se na budoucí podobě Rotštejna podepsala jak mohutná řícení skal, tak i lidské ruce, které rozebraly zdivo a postavily z něj domky v podhradí. Později zde byl dokonce i lom, který odtěžil i některé celé skalní bloky. Materiál z nich posloužil mimo jiné na stavbu cest. 

Skalní dutina v podhradí - Foto: Jaroslav Hoření

Pohroma v podobě turistické stezky 

Další z dnešního pohledu pohroma přišla během druhé světové války v podobě žluté turistické stezky vedoucí skrz hradní nádvoří. Stezka nerespektuje přirozené hranice bývalého panského sídla a vlastně odděluje palác od nádvoří. Hrad Rotštejn, tedy to co se z něj dochovalo, proto v současnosti vypadá mnohem menší, než je ve skutečnosti. 

Hradní věž ve skalním bloku nazývaném Hlídka, Junák či Orlí hnízdo bývala obytná. Podle velkého množství trámových lůžek se předpokládá, že věž byla s palácem propojená mostem opřeným o dnes již zborcené skalní bloky. Na věži zřejmě stála dvou až třípatrová hrázděná nástavba. Hradní věž o mnoho let později vytvořila filmovou kulisu vstupu do pekla v oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty. 

Hrad Rotštejn - Foto: Jaroslav Hoření

Hrad RotštejnFoto: Jaroslav Hoření

O záchranu hradu se už od roku 1988 stará původně skupinka trampů, dnes zapsaný spolek Ochrana Klokočských skal. Rotštejn se stal první nestátní památkou v Česku, která se otevřela neslyšícím. Ti si mohou pomocí QR kódů stáhnout do tabletu či telefonu video s výkladem dějin hradu a popisu jednotlivých zastavení tlumočených do českého znakového jazyku. 

Hrad Rotštejn je přístupný od 3. června až do 3. září každý den, ale jen za suchého počasí. V září pouze o víkendech. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace