Semanínské stezky vás zavedou ke knajpovišti – korytu se studenou vodou, která léčí

Tabule naučné stezky na knajpovišti - Foto: Víta Balcarová

Tabule naučné stezky na knajpovištiFoto: Víta Balcarová

Nedaleko České Třebové směrem na Svitavy leží obec Semanín. Je to vesnice, která patřila pod Sudety. Před nedávnem vyšlo najevo, že se o ní vědělo už za období renesance.

První, co nás zde upoutá, je kostel svatého Bartoloměje se zvláštní lidově zdobenou obrannou zvonicí. Sama stavba pochází pravděpodobně ze 17. století a zajímavá je zejména svou špicí. Je na ní turecký půlměsíc a nad ním křesťanská hvězda. Je to připomínka doby, kdy císař Leopold porazil Turky v roce 1664. Na jeho příkaz pak všechny rozestavěné církevní památky dostaly dospodu potupně půlměsíc a nad něj vítěznou křesťanskou hvězdu. 

Od zvonice přejdeme do kostela svatého Bartoloměje, který je prvním zastavením na Semanínských naučných stezkách. V něm je instalována expozice Semanínské renesance. Ta se věnuje hlavně letům 1500 až 1700. 

V korytech s protékající ledovou vodou byste měli chodit čapím krokem 

Dalším zajímavým zastavením na Semanínských naučných stezkách je knajpoviště. Jmenuje se podle bavorského pátera a léčitele Sebastiana Kneippa, který razil celostní medicínu. Mezi jeho léčebné metody patřila mimo jiné i studená voda. 

Otužovat se na knajpovišti můžete od malička - Foto: Víta Balcarová

Otužovat se na knajpovišti můžete od maličkaFoto: Víta Balcarová

Na druhém zastavení najdeme proto vydlabané klády s protékající vodou, takzvanou otužovací soustavu. V ní si můžete namáčet třeba i lokty, ale spíše se dvěma propojenými koryty chodí v ledové vodě čapím krokem. Proč? To abyste byli zdraví, jako rybičky. Plosky nohou povzbudíte na cestě vysypané malými kamínky, nebo se můžete jen tak brouzdat trávou. 

A pak se můžete vydat dál. Vyznačená trasa po modré značce vás povede bukovým lesem. Během procházky se zastavíte na krásné vyhlídce a uvidíte i vstupy do bývalých lupkových dolů. Obrazové tabule přibližují legendy okolí, místní hnízdiště orla mořského a mnohá další historická a přírodní témata. Stezka vás dovede až na Kozlovský kopec, kde si odpočinete na turistické chatě Maxe Švabinského. 

A jak se do Semanína dostanete? Jednoduše z České Třebové z nádraží buď pěšky, nebo autobusem či vlakem. Od železniční zastávky Semanín v Zádulce vedou směrovky ke Střelnici, kde navazují na páteřní Stezku Českého svazu ochránců přírody z České Třebové. 

Autor:  Víta Balcarová
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace