Ski muzeum v Harrachově přibližuje historii lyžování. Představuje skokanské lyže i poháry

5. leden 2015
Česko – země neznámá

Milovníci sportu a především lyžování by měli alespoň jednou navštívit Harrachov v Krkonoších a jeho Ski muzeum. Kde jinde by mělo stát, než v jednom z největších českých center zimního sportu. Funguje od roku 1996 a mapuje vývoj harrachovského lyžování.

Muzeum sídlí v areálu harrachovské sklárny, a byť není veliké, je doslova nabité zajímavostmi. Jedním z nejzajímavějších exponátů je 120 centimetrů vysoký broušený skleněný pohár určený pro mistry světa v letech na lyžích. Vyráběl se celkem třikrát - pro Mistrovství světa v letech na lyžích 1983, 1992 a 2002.

K vidění jsou tu i vítězné poháry a medaile úspěšných lyžařů z podhůří Krkonoš. Ve vitrínkách najdete ale i zdánlivé drobnosti, které jsou ovšem pro všechny lyžaře nesmírně důležité, jako jsou třeba lyžařské vosky, některé jsou staré i více než 30 let.

A co by to bylo za Ski muzeum, kdyby v něm neměli všechny druhy lyží, včetně těch starých skokanských a současnou i historickou lyžařskou výstroj. A také tabuli slávy závodníků, harrachovských rekordmanů i mistrů světa.

autor: Jaroslava Mannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.