Slouha i Fůra sena na Klepci. Vrch u Českého brodu je posetý roztodivnými balvany

Balvan Fůra sena - Foto: Markéta Vejvodová

Balvan Fůra senaFoto: Markéta Vejvodová

Kdo má rád široké výhledy a mystické kameny, vychutná si procházku přírodní památkou Klepec mezi obcemi Přišimasy a Limuzy. Vrch Klepec leží na začátku Středočeské pahorkatiny, která byla známá těžbou kvalitní žuly.

Předmětem ochrany této lokality je mimo jiné vzácná flóra a fauna ve zdejších zatopených lomech, kde podzemní voda vytvořila krásná jezírka a tůně. Po celém vrcholu pak jakoby ze země vyvěrají velké žulové balvany. 

Klepec je rozdělený na dva menší vrcholy – Klepec I a Klepec II. Při příchodu na Klepec I vítá příchozí obrovský tajemný balvan, který bychom možná spíše nazvali skálou, jemuž se říká Slouha. Jeho úctyhodná výška je 8,5 metru, délka 11 metrů a šířka přes 3 metry. 

Obří kameny na vrcholu Klepce mají skutečně neuvěřitelné tvary, a proto není divu, že je lidé pojmenovali lidovými názvy – vedle Slouhy tu najdeme i Fůru sena, Obří záda nebo Šplíchalův kočár. 

Na některých kamenech jsou dokonce patrné rýhy, které v období druhohor do žuly vymlely vlny dávného Středočeského moře, jehož hladina byla oproti dnešku ve výšce 350 metrů. Vrch Klepec je v nejvyšším bodě vysoký 358 metrů, takže se tam člověk může procházet doslova po bývalém mořském dně anebo zavítat „nad druhohorní mořskou hladinu“. 

Mezi body Klepec I a Klepec II je překrásná vyhlídka. Můžete z ní vidět až do Krkonoš, ale také do Jizerských hor, na Říp, do Středočeské pahorkatiny či do Železných hor. A na dohled je na jedné straně Praha a na druhé Český Brod. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas