Středočeská zřícenina Zvířetice není pozůstatkem hradu, ale renesančního zámku

Letecký pohled na zříceninu Zvířetice, patrná je vyhlídka ve věži, kam je možné vystoupat po dřevěných schodech - Foto: Vojtěch Dvořák

Letecký pohled na zříceninu Zvířetice, patrná je vyhlídka ve věži, kam je možné vystoupat po dřevěných schodechFoto: Vojtěch Dvořák

V těsné blízkosti Bakova nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav ve středních Čechách najdete jednu z nejzajímavějších českých zřícenin. Nejedná se totiž o zříceninu starého hradu, ale o trosky někdejšího renesančního zámku.

Už rokem 1287 stála v místech současných rozvalin gotická pevnost. Jednalo se o středověký hrad Zdislava ze Zvířetic, syna svaté Zdislavy z Lemberka. Původní hrad byl ale na konci 16. století přeměněn v renesanční zámek. 

Bylo to monumentální sídlo se zahradami a vinicemi, prostornou jízdárnou, stájemi i sladovnou na výrobu místního piva. Na vyvýšené věži byly umístěny hodiny se třemi ciferníky a nádvoří bylo obklopené paláci s arkádovými chodbami po celém obvodu, takže na úrovni prvního patra byl zámek zcela průchozí. 

Na věži je patrné původní zdivo gotického hradu a navýšená část zámekcé věže - Foto: Vojtěch Dvořák

Na věži je patrné původní zdivo gotického hradu a navýšená část zámekcé věžeFoto: Vojtěch Dvořák

Roku 1720 zasáhl věž zámku osudový blesk  

Stačil však jeden osudový blesk, který zasáhl zámeckou věž, a honosné sídlo lehlo roku 1720 popelem. Jeho pozůstatky však dodnes vydávají svědectví o historii tohoto místa. 

Ke zřícenině vede nově postavený dřevěný most přes zámecký příkop. Na zbytcích stěn zámecké věže jsou stále patrné stopy po ciferníku věžních hodin a přímo na nádvoří zámku si můžete prohlédnout studnu hlubokou 42 metrů, která byla kdysi součástí původního gotického hradu. 

Hlavní pohled na zříceninu Zvířetice - Foto: Vojtěch Dvořák

Hlavní pohled na zříceninu ZvířeticeFoto: Vojtěch Dvořák

Působivý je také výstup na zámeckou věž. Na zdivu je dodnes vidět předěl, kde končila původní středověká část a pokračovala výstavba vyšší věže zámecké. Dnes je většina věže v rozvalinách, v roce 1897 totiž došlo k jejímu sesuvu. Jak původně vypadala, víme jen díky historickým fotografiím z druhé poloviny 19. století. 

Po dřevěných schodech se dá ale vystoupat až na vrchol věže, odkud je překrásný výhled na Bezděz, Ještěd, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou i nedaleký kopec Babu. 

Při návštěvě zříceniny Zvířetice se vyplatí navštívit i místní infocentrum, kde si můžete prohlédnout 3D model zámku i video s virtuální rekonstrukcí celého objektu z roku 1683, kdy toto kdysi monumentální sídlo bylo na samotném vrcholu svého stavebního vývoje. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas