Trochu pohanská, trochu křesťanská. Ctiněveská kaplička je hodně tajemný kámen

Malovaný obraz na Ctiněveské kapličce.jpg - Foto: Lenka Šobová

Malovaný obraz na Ctiněveské kapličce.jpgFoto: Lenka Šobová

Když se praotec Čech zastavil na hoře Řípu a vybral si místo pro život, možná jeho pohled mířil na plochu, kde dnes stojí vesnička Ctiněves. Malou obec najdete na úpatí Řípu, ze které vede jedna z turistických cest na vrchol bájné hory. Když se po ní vydáte, narazíte na zbrusu novou kapličku.

Rybníček na jedné straně, velký altán s posezením pro poutníky na druhé a nad tím vším se tyčí mohutný kámen. Plácek nad obcí Ctiněves se z lesa vyloupl poté, co myslivci vykáceli náletové dřeviny. A právě oni přišli s nápadem vzniklý plácek využít a postavit na něm kapličku, která je teď zasvěcená jim a jejich patronovi. Jednu ze stěn kamenného obelisku tak zdobí obraz svatého Huberta. 

Ctiněveská kaplička se totiž od ostatních výrazně odlišuje. Sice je to novostavba vzniklá před dvěma měsíci, ale má podobu menhiru. „Něco zděného by se sem ani nehodilo, chtěli jsme co největší sepjetí s přírodou,“ říká starosta Ctiněvsi Přemysl Svor, který o návrh celého místa požádal architekta Kaňku. A projekt byl na světě. 

Mohutný, několikatunový kvádr byl dovezen z čedičového lomu v Úštěku. „Čedič je pro zdejší krajinu typický. Na svých zahrádkách ho máme všichni. A celý Říp je vlastně čedičová hora,“ vysvětluje starosta. 

Kaplička sice ani trochu nepřipomíná tradiční česká Boží muka stojící podél cest, ale právě tím je nesmírně zajímavá. Kromě malovaného obrazu, který znázorňuje světce Huberta, zdobí její stěny také několik symbolů. Jsou na ní kříž s hadem po straně, obrazec evokující doby dávných Keltů, ale třeba i kotva, o jejíž symbolice můžete na rodinném výletě vzrušeně debatovat. 

Ze stejného materiálu jako kaplička jsou i opěrné sloupy vedle stojícího odpočinkového altánu - Foto: Lenka Šobová

Ze stejného materiálu jako kaplička jsou i opěrné sloupy vedle stojícího odpočinkového altánuFoto: Lenka Šobová

Ze stejného materiálu jako kaplička jsou i opěrné sloupy vedle stojícího odpočinkového altánu. Tato nová stavba přinesla do Ctiněvsi jednu úplnou novinku. Svatební obřady. 

„U nás ve Ctiněvsi se nikdy neoddávalo,“ konstatuje starosta. Vysvětlení je prý jednoduché. Nebylo kde. „Neměli jsme místo, které by se k podobným účelům hodilo. Kaplička a altánek stojí dva měsíce a svatebčané už si ji našli. Přišla žádost a my jsme jí vyhověli.“ První svatba na úpatí Řípu proběhla v srpnu. Ctiněveští si z oddávání pod bájnou horou nechtějí dělat byznys, ale dalším svatbám se rozhodně nebrání. „Stačí zavolat na úřad a my už se o všechno postaráme,“ usmívá se Přemysl Svora. 

Ctiněves je obec na jihovýchodním svahu Řípu. Podle pověsti je právě na jejím území pohřben Praotec Čech. A k tomu měli naši předci úctu a byla pro ně čest se mu klanět. A odtud se čest dostala i do názvu obce. Doložitelná a nikoli jen o báje opřená historie sahá do čtrnáctého 14. století. Dnes v obci žije 320 obyvatel. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas