U rytíře Brtníka v Semtěši si můžete v praxi vyzkoušet, jak se žilo našim předkům

Vyzkoušet si můžete i brnění - Foto: Markéta Vejvodová

Vyzkoušet si můžete i brněníFoto: Markéta Vejvodová

Starobylá obec Semtěš na východní hranici Středočeského kraje je místem, kudy procházely staré národy, které postupně osidlovaly naše území. V neolitické době tu žili první zemědělci, prošli tudy Keltové a od 5. století se na opuštěném neolitickém sídlišti usídlili staří Slované.

Semtěš měla své významné postavení i ve středověku, protože leží mezi dvěma důležitými kupeckými stezkami. A právě v Semtěši vznikl skvělý nápad, jak historii území přiblížit lidem. Zájemci se mohou vydat naučnou turistickou stezkou až na původní neolitické hradiště. Anebo mohou navštívit místní Turistické centrum u rytíře Brtníka. 

Součástí připravených aktivit je možnost vyzkoušet si řadu činností ze života našich dávných předků. Ať už to byli přímo staří Slované, nebo lidé mladší doby kamenné či Keltové, kteří na tomto území také pobývali. 

Zkusit si můžete například pletení na dutince nebo drcení obilí na dvou kamenech. Ze života Keltů si vyzkoušíte zase jejich horoskopy, různé hry a věštění. A naučíte se keltské runové písmo i staroslovanskou hlaholici. Poučíte se i o slovanských bozích a zjistíte, z jakého slovanského kmene pocházíte. 

Nezapomnělo se tu ani na období středověku. Je možné si zkusit držení kuše, obléknout brnění, dobové oblečení a také některé „jemnější“ mučicí nástroje. Po absolvování všech aktivit a přinesení všech vyplněných listů, budete pasováni na rytíře a dostanete malou odměnu. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace