U Slavětína na Lounsku můžete vidět pískovcový menhir jménem Baba

Menhir Baba u Slavětína - Foto: Stanislava Brádlová

Menhir Baba u SlavětínaFoto: Stanislava Brádlová

Říká se, že v každém z nás koluje alespoň kapka keltské krve, a tak není divu, že nás dodnes přitahují místa, která nějakým způsobem s pradávným osídlením naší vlasti souvisejí. Rádi se zastavujeme třeba u kamenných menhirů a zkoušíme, zda energie matky Země na těchto místech opravdu proudí.

Jeden takový menhir jménem Baba se nachází u Slavětína na Lounsku v severních Čechách. Kámen pochází z nedalekého lomu, kde se kromě opuky, která sloužila jako stavební materiál pro spoustu domů ve Slavětíně, nacházejí i pískovce. Jde o načervenalý pískovec železitý s vyšším obsahem křemíku. 

A právě ten tvoří slavětínský menhir. O době a důvodu jeho vztyčení můžeme dnes jen spekulovat, víc by snad napověděl archeologický průzkum. Menhir Baba je přibližně 170 centimetrů vysoký a jeho hmotnost byla odhadnuta na zhruba dvě tuny. 

Menhir Baba u Slavětína - Foto: Stanislava Brádlová

Menhir Baba u SlavětínaFoto: Stanislava Brádlová

Během doby, co zde menhir stojí, viděl mnohé. V 17. století při rekatolizaci byl do kamene vsazen dvojramenný kříž. Byla to snaha překrýt posvátné pohanské místo křesťanským symbolem. Ani ten ale nepřežil další dobu bez úhony. V polovině minulého století byl kříž vylomen, přičemž vzal za své i vršek menhiru. 

V roce 2012 začali ve Slavětíně přemýšlet o tom, že by vrátili kříž na jeho původní místo. Ale pak přišlo s ještě lepší myšlenkou zdejší občanské sdružení Svéráz, které se snaží o zachování rázu venkova, například navracením alejí i jednotlivých stromů do volné krajiny. 

Jeho představitelé si řekli: proč vracet křesťanský symbol na posvátný pohanský kámen? A tak na začátku polní cesty postavili vyzděný kamenný podstavec, do kterého zapustili repliku onoho renesančního, mimořádně zdobného kříže. 

Celek pak doplnila ještě bytelná dřevěná lavice a dvě nově vysazené lípy – krásné místo k odpočinku a pohledu na České Středohoří i na cestu, která poutníka dovede až k menhiru jménem Baba.  

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace