U Sloupu se rozhlíželi Švédové za třicetileté války. Dnes je na skalním ostrohu vyhlídka

Rozhledna Na stráži - Foto: Jaroslav Hoření

Rozhledna Na strážiFoto: Jaroslav Hoření

Na úpatí Lužických hor se mezi zajímavými skalními útvary a rozsáhlými lesy nachází obec Sloup v Čechách. Oblíbený turistický cíl je známý především svým hradem a poustevnou. Vidět je můžete spolu s dalšími zajímavostmi ze skalního ostrohu Na Stráži, kde vyrostla telekomunikační věž osazená vyhlídkovou plošinou. Stala se tak vlastně rozhlednou.

Ocelový tubus telekomunikační věže obepíná nejen točité schodiště, ale také konstrukci, která umožnila dřevěné opláštění. Věž díky tomu lépe zapadne do terénu. Když si na její vrchol vyšlápnete 150 schodů, otevře se před vámi výhled na blízké kopce, jakými jsou třeba Ortel nebo Klíč. Uvidíte ale také vzdálenější vrcholy Smrk, Luž nebo Buková Hora. 

Švédové za třicetileté války 

Pohled na Sloup v Čechách - Foto: Jaroslav Hoření

Pohled na Sloup v ČecháchFoto: Jaroslav Hoření

Skalnatý ostroh Na Stráži se nachází asi půl kilometru jižně od Sloupu. Původně se nazýval Široký kámen (Breiter Stein), jeho současné jméno je odvozené ze strážného stanoviště, které si tu za třicetileté války zřídili Švédové. Místo nabízelo i bez rozhledny skvělou kontrolu nad velkou částí území, kterým vedla významná obchodní stezka z Prahy do Žitavy. 

Na vyhledávaném vyhlídkovém místě vznikla v roce 1933 dřevěná výletní restaurace. Od ní vedly a stále vedou upravené skalní cesty k řadě zajímavých skalních útvarů, jakými jsou původní poustevna, medvěd nebo Cikánské údolí s jeskyněmi. 

Sama výletní restaurace ještě v 80. letech minulého století sloužila jako rekreační středisko, koncem 90. let ale dvakrát vyhořela a spáleniště na místě zůstalo až do stavby rozhledny. Součástí projektu je i obnova restaurace s ubytováním. Hotovo ale ještě není. 

Rozhledna je za hezkého počasí otevřena denně od jara do podzimu a platí se 20 korun, zakoupit si můžete drobnost na památku a základní občerstvení. Až k rozhledně můžete dojet autem, pozor ale na čas odjezdu, abyste nezůstali po 17 hodině zamčeni za závorou. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace