Unikátní výmalba kostela v jihočeském Žumberku dodnes vzbuzuje otazníky

Celkem 27 erbů se nachází na stropě kostela, ne všechny se podařilo identifikovat - Foto: Filip Černý

Celkem 27 erbů se nachází na stropě kostela, ne všechny se podařilo identifikovatFoto: Filip Černý

Jihočeský Žumberk je známý především svou tvrzí a rozsáhlými hradbami, které vedou kolem vesnice. Stranou pozornosti návštěvníků poněkud zůstává žumberský kostel, který je přitom unikátní stavbou, jejíž tajemství se dodnes nepodařilo plně rozluštit.

Ve středověkém kostele Stětí svatého Jana Křtitele odhalili v roce 2012 restaurátoři rozsáhlou erbovní galerii a malované pamětní nápisy. Nejstarší malby pocházejí z doby víc jak pět století staré. 

Nápis ze začátku 16. století byl objeven nad vítězným obloukem. Jde o dekorativně vyvedené jméno vedoucího kameníka, který byl pravděpodobně polírem, a rok dokončení přestavby kostela, doprovázený znakovým štítkem s mistrovskou značkou. Díky tomu víme, kdy přesně byla dokončena přestavba kostela a že ji vedl do roku 2012 historikům neznámý stavebník Jan z Trhových Svinů. 

Otázky ale stále vzbuzuje 27 erbů vymalovaných na stropě kostela. Některé jsou známé, jako třeba rožmberská růže nebo střela Bavorů ze Strakonic. O jiných se neví zhola nic a odborníci se nemohou shodnout, jestli se jedná o vymyšlené dekorativní erby anebo jde o znaky dnes už zapomenutých rodů. 

Kostel před rekonstrukcí - Foto:  Archiv Má vlast cestami proměn

Kostel před rekonstrukcíFoto:  Archiv Má vlast cestami proměn

Rovněž se spekulovalo nad středověkou nástěnnou malbou v kněžišti kostela. Teď už ale bezpečně víme, že znázorňuje příchod tří králů a že vyobrazený panoš jednoho z nich, třímající záhadný předmět, drží ve skutečnosti cestovní čutoru. V kostele se také objevily další středověké obrazy nebo renesanční výmalba z období, kdy byla svatyně v duchovní správě protestantského pastora. 

Kostel v Žumberku bývá pravidelně otevřen v době poutě, která se koná každoročně 29. srpna. Jednou za dva roky se v něm schází česko-rakousko-německé sdružení, které pečuje o jeho údržbu. Kostelníkem je kastelán z tvrze, která stojí hned naproti kostelu a ve které je muzeum. Do ní je také možné se obrátit s případnou žádostí o prohlídku kostela. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace