V Benešově nad Ploučnicí opravili stodesetiletou stařenku. Je z ní krásný výhled

V Benešově nad Ploučnicí opravili stodesetiletou stařenku - Foto: Stanislava Brádlová

V Benešově nad Ploučnicí opravili stodesetiletou stařenkuFoto: Stanislava Brádlová

Mezi stovkami rozhleden na našem území ji můžete snadno minout. To by ale u Ploučnické vyhlídky u Benešova nad Ploučnicí byla škoda. Víc než stodesetiletá stařenka se nedávno dočkala rekonstrukce, a tak znovu nabízí krásný výhled na historické centrum města a nejbližší okolí.

Narozeniny slaví Ploučnická vyhlídka 8. června. Toho dne roku 1902 byl altánek na Sokolském vrchu slavnostně předán do užívání. O výstavbu se zasloužil zdejší Okrašlovací spolek. Cílem bylo podpořit místní cestovní ruch. 

Vzorem se staly podobné vyhlídky v labském kaňonu, zejména na saské straně hranic. Patrový altán umožňuje výhled ve dvou úrovních – z průhledu stavby a z ochozu na střeše, kam vedou dřevěné schody. 

Pohled na historické centrum - Foto: Stanislava Brádlová

Pohled na historické centrumFoto: Stanislava Brádlová

Na vyhlídce nad Benešovem se vrchovatou měrou podepsal zub času i vandalové. K první opravě došlo už v roce 1994, kvůli dalšímu poškození pak znovu v roce 2012, tedy v roce 110. výročí existence altánu. 

Ploučnická vyhlídka stojí ve výšce 220 metrů nad mořem, její vlastní výška je 10 metrů. Pro zájemce je přístupná zdarma po celý rok. Z města se jedná o zhruba půlkilometrový výšlap, který zvládnou i menší děti. 

Starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák má ale ještě jednu vizi. Pokud se podaří zrevitalizovat lesík na protějším Táborském vrchu, mohla by tam vyrůst další moderní rozhledna, která by sloužila i pro telekomunikace. Návštěvníkovi by se tak otevřel zrcadlový pohled na město s historickým centrem, dvěma zámeckými budovami a tokem řeky Ploučnice. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace