V Bukovci roste Alej života. Nové stromky sázejí rodiče nově narozených dětí

Stromy rostou hned vedle areálu Cestujeme po Evropě - Foto: Romana Kubicová

Stromy rostou hned vedle areálu Cestujeme po EvropěFoto: Romana Kubicová

Postav dům, zasaď strom, syna vychovej, praví stará lidová moudrost. O dům i syna se musí rodiče zasloužit sami, se zasazením stromu jim pomůže jejich vesnice. To si předsevzali v nejvýchodnější obci naší země - Bukovci, kde už dva roky vysazují nové stromy podél cesty vedoucí na hranici s Polskem. Každý strom patří nově narozenému dítěti.

„Dobré věci netřeba vymýšlet znovu, stačí si je vypůjčit,“ říká starostka Bukovce Monika Czepczorová. Nápad sázet Aleje života pochází totiž od členů jihomoravského občanského sdružení Větvení. S jejich nadšeným souhlasem vznikla vůbec první podobná alej i v Moravskoslezském kraji. 

V Bukovci se rodinám daří. V roce 2015 přišlo na svět 28 dětí, loni jich bylo kolem 20. Každý rok na Den stromů, který připadá na 20. října, se u vznikající aleje sejdou malí i velcí a společnými silami zasadí strom. Alej života je tak po dvou letech dlouhá už téměř 1,5 kilometru. 

Každý nově vysazený strom je opatřen štítkem, bleděmodré patří chlapečkům, růžové pak holčičkám. Na některých se ještě dlouho zachovají i monogramy dětí. Až povyrostou, budou se moci pokochat pohledem na svůj statný strom, posedět v jeho stínu či ochutnat jeho plody. 

Cestou k areálu Kempaland si můžete i zacvičit - Foto: Romana Kubicová

Cestou k areálu Kempaland si můžete i zacvičitFoto: Romana Kubicová

Před prvním sázením bukovečtí dlouho zvažovali, o jaké stromy půjde. Podle jména vesnice by se zde logicky měly objevit buky. Ovšem místo podél in-line stezky, která doprovází cestu ze středu obce směrem k areálu Kempalad a dále do Polska, je poměrně vlhké. A tak vybrali namísto buků třešně plnokvěté. 

Někteří tatínci v očekávání ale vznesli už při posledním sázení námitky, že by z plodů nových stromů mohlo být také něco užitečného. A tak bylo rozhodnuto. V roce 2017 se v Bukovci v pokračování Aleje života budou sázet švestky. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace