V Cunkově žije víc koní než obyvatel. Na místní farmě se věnují chovu huculů

22. leden 2018
Česko – země neznámá

Ve vesničce Cunkov na rozhraní jižních a středních Čech žije pouhých osm stálých obyvatel. Zato koní tam mají téměř šestkrát víc. Tamní statek č. p. 5 se totiž v roce 1993 přejmenoval na farmu Diagonála Ypsilon podle románu Jacka Schaefera Muž se srdcem kovboje. A stal se jedním z center chovu huculských koní u nás.

Huculští koně mají svůj původ ve východních Karpatech a řadí se mezi primitivní koňská plemena. To znamená, že si zachovali mnohé znaky svého divokého předka - tarpana. A protože jde o horské plemeno, tak právě v Cunkově mají huculové ideální podmínky k životu.

Vesnice totiž leží v areálu Čertovy hrbatiny, což je jedna z částí kraje, lidově označovaného jako Česká Sibiř. Nejvyšší koňská pastvina se nachází na Javorové skále v nadmořské výšce 700 metrů. Vegetační období je v Cunkově kratší než v ostatním vnitrozemí, začíná v polovině května a končí v září. V zimě tam lze počítat s nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Ráz tamní krajiny proto zčásti připomíná rumunské Huculsko, chybí jen nějaká větší řeka, jakou je karpatská Bistrica.

Znak cunkovské farmy Diagonála Y visí nad vchodem do statku

Majitelem farmy Diagonála Ypsilon, označované také zkratkou /Y, je Vladimír Vopravil. Vedle huculů chová na statku i několik chladnokrevníků a pár českých teplokrevníků. Na farmě organizuje vyjížďky po okolí, pořádá dětské jezdecké tábory, ale také se svými koňmi vystupuje v řadě filmů a seriálů. Zájemci o projížďku mohou na farmě přespat, všechno je ale potřeba si s majitelem dohodnout telefonicky předem.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.