V Doupovských horách jsou unikátní Lučínsko-svatoborské vodopády. Vytvářejí dva potoky

Lučinsko-svatoborské vodopády - Foto: Pavel Halla

Lučinsko-svatoborské vodopádyFoto: Pavel Halla

Obce Svatobor a Lučiny jsou součástí Doupovského Hradiště. Kousek od nich se v lesích nacházejí unikátní Lučinsko-svatoborské vodopády. A čím jsou jedinečné?

Je to prosté. Dva potoky, Lučinský a Svatoborský, se stékají dohromady. Každý ještě sám překonává výškový rozdíl svým korytem, ale vývařiště, tedy místo pod vodopádem, do kterého se voda řítí, mají společné. Jde tak o jediné místo u nás, kde mají dva vodopády jedno společné vývařiště. 

Vodopády mají terénní stupně vysoké 3,5 a 2 metry a nacházejí se přesně v soutoku potoků. Díky tomu mohla vzniknout zajímavá přírodní podívaná. Místo se nachází v bývalém vojenském prostoru Doupovské Hradiště, jehož část opustila armáda teprve nedávno. I proto o vodopádech zatím moc lidí neví. 

Doupovské hory jsou vulkanické původu. Jde o největší vulkanické třetihorní pohoří u nás. A vyvřeliny jsou samozřejmě velice tvrdá hornina i pro vodu, která tu proudí stovky tisíc let. Pod vodopády potok protéká dvacetimetrovou skalní soutěskou. 

Práce jako na kostele 

Kouzlo barev - Foto: Pavel Halla

Kouzlo barevFoto: Pavel Halla

Místo má kouzelnou atmosféru, ale za dlouhá desetiletí nezájmu bohužel začalo sloužit i jako smetiště. O obnovu usiluje jeden místní spolek nadšenců. Vedoucí Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska Jaroslav Vyčichlo prozradil, že nedaleko vodopádů pracují na záchraně rozbořeného kostela ve Svatoboru. 

Svatobor je téměř zaniklá vesnička ležící asi deset kilometrů východně od Karlových Varů a asi 1,5 kilometru severoseverovýchodně od Lučin. V letech 1953 až 2015 byla osada součástí vojenského újezdu Hradiště. 

Svatobor se dnes nachází v katastrálním území Doupovské Hradiště, které bylo k 1. lednu 2016 z vojenského újezdu vyčleněno a stalo se stejnojmennou samostatnou obcí. I díky spolku se snad brzy podaří zachránit nejen svatoborský kostel, ale také vyčistit a zpřístupnit unikátní místo soutoku dvou potoků, dvou vodopádů a jejich společného vývařiště. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas