V Hluboké nad Vltavou najdete kus tropické džungle. Žijí v něm matamaty i tamaríni

Tamaríni vousatí žijí ve skupinách a otcové se vzorně starají o mláďata - Foto: Miroslav Tichák

Tamaríni vousatí žijí ve skupinách a otcové se vzorně starají o mláďataFoto: Miroslav Tichák

Dokonalou iluzi tropů nabízí zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Tamní jihoamerický tropický pavilon Matamata byl otevřen v roce 2010. I když jde o drobnou stavbu, je v něm rozhodně na co koukat. Návštěvníci mohou obdivovat spoustu rostlin a zvířat z pralesů střední a jižní Ameriky.

Mezi jednotlivými expozicemi pavilonu plyne voda uměle vytvořeného toku a každý den po poledni se dokonce spouští tropický déšť. Teď v zimě se tu navíc turisté zahřejí, protože teplota se pohybuje mezi 25 a 27 stupni a vzduch má devadesátiprocentní vlhkost. Atmosféru pak doplňují reproduktory šířící zvuky opravdického pralesa nebo drobné opičky kosmani zakrslí, které žijí volně mimo klece. 

Tropický pavilon hlubocké zoo je pojmenován podle amazonské želvy matamaty třásnité. Jak její plochá hlava, tak dlouhý krk jsou porostlé kožnatými třásněmi, takže vypadají jako seschlé listy. Dokonale maskovaná číhá na dně vodních toků na svou kořist. V Hluboké ji spatříte v akváriu hned u vchodu do pavilonu. Pokud ji tedy mezi vodními rostlinami odhalíte. 

Anakonda patří mezi nejedovaté hady - Foto: Miroslav Tichák

Anakonda patří mezi nejedovaté hadyFoto: Miroslav Tichák

Dalším zajímavým zvířetem v pavilonu je opice lvíček zlatý. Jde o silně ohrožený druh, který z volné přírody téměř vymizel a jehož umístění v Hluboké prý musela schválit brazilská vláda. Nechybí ale ani spousta dalších rarit, jako je endemický druh pavích oček z jednoho jezera ve Venezuele, býložravé piraně nebo jeden z nejmenších krokodýlů vůbec, kajman trpasličí. 

Tropický pavilon se nachází poblíž vchodu do zahrady, která je otevřená celoročně. Vede k ní asi kilometru a půl dlouhá, žlutě značená turistická stezka z centra městečka. U zahrady je k dispozici soukromé parkoviště, kde mohou návštěvníci za poplatek zaparkovat. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas