V Horním Újezdě stojí historický mlýn, ve kterém se narodila řada slavných osobností

Boštíkův mlýn - zahrada - Foto: Jitka Slezáková

Boštíkův mlýn - zahradaFoto: Jitka Slezáková

Boštíkův mlýn v Horním Újezdě je unikátní hned z několika důvodů. První zmínky o něm můžete najít už v dokumentech z 12. století. A také se v historické budově narodilo hned několik významných osobností.

Původně se mu říkalo Ležákův mlýn podle nejstaršího dochovaného majitele mlýna, o kterém se píše už v roce 1548. Stejné jméno ostatně dodnes nese pramen, který k mlýnu v Horním Újezdě přitéká a který roztáčel mlýnské kolo. 

Ležákova studna neboli Fialový pramen byl ale jen jedním z vodních zdrojů. Druhým byla říčka Desinka, což také znamená, že měl mlýn původně dvě mlýnská kola. V roce 1942 je nahradila Francisova turbína, moderním způsobem se ale nepracovalo příliš dlouho. Přišla padesátá léta, znárodnění a konec podnikání mlynáře Boštíka. 

Boštíkovi a vůdce selského povstání 

Tady kdysi stávalo mlýnské kolo a Francisova turbína - Foto: Šárka Rusnáková

Tady kdysi stávalo mlýnské kolo a Francisova turbínaFoto: Šárka Rusnáková

V mlýně se od té doby nemlelo. Boštíkova rodina tam ale žije dodnes. A to už od konce 17. století. Tehdy si první z Boštíků – mlynářů vzal vdovu po původním majiteli. Šlo o velkou historickou osobnost kraje, vůdce selského povstání na Litomyšlsku Lukáše Pakostu. Dopadl stejně jako celý selský odpor neslavně. V roce 1680 ho popravili, což připomíná tabule umístěná desítky let na budově mlýna. 

Rod Boštíků přivedl na svět také několik slavných osobností. Třeba básníka, spisovatele, fotografa a katolického kněze Františka Xavera Boštíka nebo světově proslulého malíře Václava Boštíka, který se v mlýně v Horním Újezdě narodil v roce 1913. Jedná se o jednoho ze zakládajících členů skupina UB12, která poznamenala vývoj československého umění v 60. letech a říká se mu také mistr abstraktní malby. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace