V Karlových Varech jezdí nejstrmější tunelová lanovka v Česku. V provozu je 110 let

Sklon je až 49 stupňů - Foto: Pavel Halla

Sklon je až 49 stupňůFoto: Pavel Halla

Překrásné západočeské město Karlovy Vary má řadu lákadel - od léčivých vřídel, přes zajímavé historické památky až po krásnou okolní přírodu. Věděli jste ale, že se v něm nachází nejstrmější tunelová lanovka v České republice? V provozu je přesně 110 let.

Lázeňské město Karlovy Vary leží v hlubokém údolí řeky Teplé. Na okolních kopcích vyrostla spousta rozhleden a síť stezek pro lázeňské hosty. A protože k pobytu v lázních patří také zábava, stala se na počátku minulého století velice oblíbenou tančírna Helenin Dvůr u hotelu Imperial. 

Jenže z dolní části města se k ní hosté museli dopravovat klikatými serpentinami za pomoci oslích povozů. Jízda trvala moc dlouho. A tak přišli s nápadem, jak cestu na kopec výrazně zrychlit a zkrátit. Ve skále prorazit tunel a hosty do tančírny dopravovat pozemní, nebo spíš podzemní lanovkou. 

S plánováním začala soukromá společnost Karlovarské elektrické lanové dráhy Westbury a už 15. března roku 1907 byla lanovka zkolaudována. V květnu téhož roku začala dopravovat první hosty k nově otevřené restauraci s tančírnou jménem Helenin Dvůr (Helenhof). O rok později se začalo s výstavbou hotelu Imperial u horní stanice lanovky. 

Vozy jsou z roku 1983 - Foto: Pavel Halla

Vozy jsou z roku 1983Foto: Pavel Halla

Po roce 1945 se stala lanovka už s názvem Imperial majetkem města Karlovy Vary a později i součástí jízdních řádů městské hromadné dopravy. Atypické, zprvu dřevěné vozy, nejprve postavila přímo na míru zdejšímu sklonu až 49 stupňů švýcarská firma. Až v roce 1961 došlo k modernizaci vozů za celokovové od firmy Tatra Smíchov. 

Třetí generace kabin od polského výrobce Bidumex jezdí v tunelové lanovce od roku 1983 dodnes. Vozy jsou dva. To proto, že lanovka funguje na principu hodinového závaží. Jeden vůz jede dolů, druhý proti němu nahoru. Zavěšeny jsou na jednom laně, které pohání veliké kolo a asynchronní motor. Až budete v Karlových Varech, určitě si tenhle nevšední zážitek nenechte ujít. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace