V Malé Chuchli to žilo. Dnes se na jih Prahy jezdí do přírodní rezervace a minizoo

Kdysi do Malé Chuchle po Vltavě připlouvaly parníky - Foto: Jolana Nováková

Kdysi do Malé Chuchle po Vltavě připlouvaly parníkyFoto: Jolana Nováková

Na jižním okraji hlavního města leží Malá Chuchle. Bývalé lázně, poté oblíbený výletní cíl Pražanů se opět dostaly do hledáčku turistů. Do přírodní rezervace Chuchelský háj nebo minizoo míří cyklisté i rodiny s dětmi.

Lázeňské budovy, hostinec, zahradní restaurace, kuželna, vila Maria, to vše jste mohli najít v místech, kde dnes sídlí Institut vzdělávání a poradenství České zemědělské univerzity. 

První zmínka o léčivosti místní vody pochází z roku 1729, kdy na kopci nad obcí nechal vystavět kostelík jakýsi polský šlechtic, který se prý díky vodě uzdravil. Později prospěšné účinky potvrdil Jan Antonín Srinci, český lékař a fyzik, profesor pražské univerzity. Mariánský pramen byl zachycen v roce 1760 v lese nad obcí a nad ním vystavěli kapličku Panny Marie. Pramen až do roku 1984 zásoboval Malou Chuchli pitnou vodou. 

V červnu 1881 došlo v době vyhrocených vztahů mezi pražskými Němci a Čechy k násilnému střetu v místní restauraci. „Několik lidí bylo i uvězněno, například tehdy známý herec Národního divadla Ferdinand Kaňkovský si odseděl asi tři měsíce,“ říká kronikář Tomáš Hromádka. 

V té době už byla léčivost pramene zpochybněná a z Malé Chuchle se stalo oblíbené výletní místo. Pluly sem po Vltavě parníky, stavěl tu vlak, pražská smetánka do Malé Chuchle cestovala autem. V několika výletních restauracích si Pražané dávali v neděli dostaveníčko. 

Kostel Narození Panny Marie v Malé Chuchli - Foto: Jolana Nováková

Kostel Narození Panny Marie v Malé ChuchliFoto: Jolana Nováková

Kdysi sem jezdíval Jaroslav Vrchlický. Tomáš Hromádka vypráví: „Jeho pobyt byl poznamenán tím, že se tu provalila aféra jeho manželky s hercem Jakubem Seifertem. Takže Vrchlický na Malou Chuchli nerad vzpomínal.“ 

Milostný poměr trval asi 8 let. Herec Seifert byl otcem dvou ze tří dětí Ludmily Vrchlické, Jaroslava a Evy. Vrchlický ale obě děti přijal za své. A Helena Kuzníková dodává: „U pramene došlo k seznámení mezi Magdalenou Dobromilou a jejím budoucím manželem Janem Aloisem Sudipravem Rettigem. On potom na památku toho sblížení namaloval akvarel toho pramene a napsal krásný text.“ 

V Malé Chuchli působily v dobách největší slávy tři divadelní spolky, fungovalo sedm hospod, žilo tu něco mezi 600 a 700 obyvateli. Dnes jich je asi 150, v Malé Chuchli nestaví vlak, ani parník. Dokonce nemají obchod. Ale na výlet sem lidé zase rádi jezdí. 

K projížďce lákají dvě cyklostezky, k průzkumu zase lesní minizoo, kde uvidíte muflony, daňky, polární lišku, rysa ostrovida, mluvícího krkavce, kozy, ovce, divoká prasata, srnky, výra, káně a další zvířata. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas