V mělnickém muzeu uvidíte modely vláčků z počátku 20. století

Jeden z historických modelů - Foto: Regionální muzeum Mělník

Jeden z historických modelůFoto: Regionální muzeum Mělník

V Regionálním muzeu Mělník připravili výstavu, díky které se vrátíte v čase nejen do svých dětských let, ale až na počátek 20. století, kdy se jako hračky začínaly vyrábět modely vláčků. Výstava nazvaná „Z historie malé železnice aneb železniční hračky“, která vznikla ve spolupráci se sběratelem Miroslavem Smahou a jeho kolegou Michalem Widenským, tam bude k vidění do konce března.

Výstava je skutečně jedinečná. Je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0 a 00 (H0) z let 1890 až 1960. Navíc umožňuje porovnání hraček předních světových výrobců – firem MÄRKLIN Göppingen a BING Norimberk, ale i méně známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (IKARIA) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova atd. Nejvíce zastoupené jsou historické hračky české firmy Merkur. 

Detail kolejiště s nádražní budovou - Foto: Regionální muzeum Mělník

Detail kolejiště s nádražní budovouFoto: Regionální muzeum Mělník

Součástí expozice je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty a dalšími stavbami – například továrnou s původním funkčním parním strojem. 

Kolejiště je působivě osvětlené dobovými lampičkami z třicátých let 20. století a pro dokonalou atmosféru najdete v okolí nádraží také modely historických autíček. 

Výstava má také koutek s historickými železničními předměty - prohlédnete si tu různé svítilny, návěstidla i pomůcky průvodčího. Můžete si tu například vytisknout jízdenku z historického „ternionu“ - ručního stroje, kterým se vydávaly jízdenky ve starých parních vlacích. 

Výstavu si užijí především malí kluci a jejich tatínci a dědečci, ostatně v rámci výstavy je k dispozici i hrací koutek, kde zájemci mohou návštěvu výstavy zakončit výrobou vlastních modelů. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace