V muzeu v Ostroměři ožívá pravěk. Díky slavným rodákům Štorchovi a Zemanovi

Mamut před ostroměřským muzeem - Foto: Vladislava Wildová

Mamut před ostroměřským muzeemFoto: Vladislava Wildová

Spisovatel Eduard Štorch, režisér a výtvarník Karel Zeman a potomek slavného loutkářského rodu Matěj Kopecký. Tři znamenité Čechy spojuje místo narození: Ostroměř na Jičínsku. A právě v tamním muzeu jim věnovali stálou expozici, která je zároveň pozvánkou na výlet do pravěku.

Ostroměřské kulturní středisko, které sídlí v bývalé škole, představuje život a dílo učitele, archeologa a spisovatele Eduarda Štorcha, věhlasného českého režiséra a výtvarníka Karla Zemana a také nejrozsáhlejší hradiště Královéhradeckého kraje. A přibližuje i další osobnost: potomka slavného loutkářského rodu, mnohaletého ředitele hradeckého divadla Drak Matěje Kopeckého, který se v Ostroměři narodil v maringotce. 

Vesnička Ostroměř leží blízko Hořic pod úbočím Chlumů, podél toku řeky Javorky. Dávné osídlení dokládají archeologické nálezy už z doby kamenné a bronzové. V rozsáhlém slovanském hradišti se našla i legendární černá perla a poklad stříbrných mincí z 10. století. 

U hlavní silnice mezi Jičínem a Hradcem Králové v ostroměřské ulici T. G. Masaryka stojí dnes mamut. Kovová skulptura, která probouzí zvědavost a láká do zdejšího muzea. 

Od pravěku Štorcha do pravěku Zemana 

Pravěká expozice ve Štorchově muzeu v Ostroměři - Foto: Vladislava Wildová

Pravěká expozice ve Štorchově muzeu v OstroměřiFoto: Vladislava Wildová

Eduard Štorch se v Ostroměři narodil v roce 1878. Vzdělání získal v Hradci Králové, pracovně působil v Praze, středočeské Lobči nebo slovenské Bratislavě. Napsal dvacet knih pro mládež z období pravěku, včetně populárních Lovců mamutů, Osady Havranů, U veliké řeky, Minehavy nebo Bronzového pokladu se skvělými ilustracemi Zdeňka Buriana. Štorch tak motivoval i české archeology ke studiu pravěkých dějin. 

Paralelou mezi tvorbou Štorcha a dalšího slavného ostroměřského rodáka Karla Zemana je pravěk. Ostroměřská expozice připomíná mimo jiné i Zemanovu filmovou Cestu do pravěku. Zachycuje dobrodružnou výpravu čtyř zvídavých kluků, kteří na malé pramičce proplouvají do dávné minulosti. 

„Máme tady v ostroměřském muzeu klobouček, který nosil malý Jirka v Cestě do pravěku, ale taky originál brýlí Karla Zemana, které nám věnovala jeho žena," přibližuje průvodkyně muzea Věra Štejnarová. 

Loutkoherec Kopecký se narodil v maringotce 

Jeviště v loutkovém divadle Matěj v Ostroměři - Foto: Vladislava Wildová

Jeviště v loutkovém divadle Matěj v OstroměřiFoto: Vladislava Wildová

V maringotce, přímo proti rodnému domu Karla Zemana, spatřil v listopadu roku 1923 světlo světa pokračovatel slavného loutkářského rodu Kopeckých – Matěj. Od roku 1959 byl členem, a pak také dlouholetým ředitelem hradeckého divadla DRAK, kde ztvárnil řadu zajímavých rolí. 

Jak si ostroměřští svého rodáka váží, dokládá připomenutí ve Štorchově muzeu, které je zároveň i sídlem loutkového divadla Matěj. V bývalé škole, v půvabném přízemním prostoru hrají místní senioři dvakrát až třikrát za měsíc loutková představení pro školáky a po dohodě i pro další zájemce. 

Muzeum Eduarda Štorcha v Ostroměři je otevřené od úterý do soboty od 10 do 15 hodin (po zazvonění), další prohlídky muzea si můžete domluvit telefonicky na čísle 493 035 585. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace