V pražském domě U Kamenného zvonu se možná narodil Karel IV.

Na Staroměstském náměstí dům sousedí například s Týnským chrámem - Foto: Jolana Nováková

Na Staroměstském náměstí dům sousedí například s Týnským chrámemFoto: Jolana Nováková

Dům U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí sousedí s palácem Kinských a Týnským chrámem. Pravděpodobně sloužil jako dočasná rezidence Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského po jejich přistěhování do Prahy. Dokonce se spekuluje, že se v něm mohl narodit Karel IV.

Stavba se původně rozkládala i na místě dnešního domu U Černého slona a částečně také na místě paláce Kinských. Kamenný zvon je zasazený do nároží domu. Typické domovní znamení bylo na roh budovy umístěno v 16. století. 

Zvon je pravděpodobně připomínkou vstupu Jana Lucemburského do Prahy roku 1310. Po marném obléhání města okupovaného Jindřichem Korutanským se tehdy povedlo překonat bránu. A to na domluvené znamení – zvonění zvonu v Týnském chrámu. Tak událost popisuje Zbraslavská kronika. 

Spojení historie a současného umění - Foto: Jolana Nováková

Spojení historie a současného uměníFoto: Jolana Nováková

Rekonstrukce domu U Kamenného zvonu byla dokončena v roce 1988 a město přidělilo objekt Galerii hlavního města Prahy. Té slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty. V objektu je otevřena prodejna knih a katalogů a ve spodní zadní části objektu sídlí kavárna. 

Do 17. listopadu 2016 zde můžete navštívit retrospektivní výstavu Miloty Havránkové. Je uspořádaná k životnímu jubileu této představitelky slovenské a české výtvarné scény, fotografky a multimediální výtvarnice. V Domě U Kamenného zvonu je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 20 hodin. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace