V Puclicích středověk neskončil. Uprostřed obce stojí tvrz plná života

30. prosinec 2016
Česko – země neznámá

Při putování Domažlickem nelze minout obec Puclice ani stejnojmennou tvrz, která stojí uprostřed vesnice. Zajímavá stavba pochází z přelomu 14. a 15. století a vystřídala řadu majitelů nevyslovitelných jmen. Poměrně nedávno jí dokonce hrozilo úplné zborcení kvůli dezolátnímu stavu, ale naštěstí se puclické tvrze ujal místní a zodpovědný obecní úřad. A tvrz kvete do krásy.

Kulturní památka, která sloužila jeden čas dokonce i jako sklad uhlí, prošla citlivou rekonstrukcí a dnes je plná života. Svoje útočiště v ní našel nejen obecní úřad, ale také knihovna a mateřská škola, takže při návštěvě tvrze ve všední den to z jejích okýnek roztomile švitoří dětskými hlásky.

Tvrz je dnes středem úředního i kulturního dění v Puclicích. Mají tu i společenský sál a malé historické muzeum s artefakty, které se našly při záchranných a obnovovacích pracích. Na řadě míst se podařilo odkrýt vzácné fresky a původní malby.

Jejich výjimečnost tkví hlavně v originalitě zvoleného námětu, který je v prostředí drobného šlechtického sídla zachován v Čechách jen velmi ojediněle. Při vstupu do takzvaného Malovaného rytířského pokoje na vás shlíží osm císařských granátníků v životní velikosti.

Malířskou výzdobu interiéru, kde bylo ještě před pár lety složené uhlí, doplňuje zátiší s vojenskými bubny, vlajkami a děly s hromadami dělových koulí. Za granátníky jsou patrné červené císařské stany. Nalevo od vstupu uvidíte zelený stan s tureckým půlměsícem.

Podle historiků si poměrně sugestivní a působivou výzdobu objednal jeden z majitelů tvrze Jan Bedřich Širntyngár ze Širntingu, rytmistr císařského vojska. On, nebo některý z jeho synů se totiž měl zúčastnit bojů proti Turkům. Malby pravděpodobně vznikly na počátku 18. století.

Původně se jednalo o vodní tvrz

Nevyslovitelná jména panovníků

Nejstarší historické zmínky o Puclicích pocházejí z roku 1379, kdy byla ves součástí panství nedalekého hrádku Lacemboku u Krchleb. Tvrz, jejímž stavebníkem byl patrně Bušek z rodu Bohuchvaldů z Hrádku, zde vznikla nejspíše na přelomu 14. a 15. století.

Po Širntyngárech, kteří byli posledními majiteli samostatného puclického statku, jej získali Trauttmansdorffové. Ti Puclice připojili k nedalekému Horšovskému Týnu, čímž tvrz ztratila odpovídající využití a byla dlouhá staletí odsouzena k postupnému chátrání. Obnovy se dočkala až po 240 letech. Rekonstrukce pod dohledem nového majitele, tedy obecního úřadu, ale také Národního památkového ústavu, proběhla v letech 1998 až 2004.

A kde se vzal název Puclice? Podle místních se zdejším lidem vždycky dobře dařilo a měli buclaté nebo také puclaté tváře. Odtud Puclice. Obec a její tvrz najdete mezi Staňkovem a Horšovským Týnem. Z hlavní plzeňské silnice sem přijedete po silnici ze Staňkova, Křenov nebo ze Semošic.

Tvrz nabízí i kulturní a společenské vyžití pro místní

Tvrz v Puclicích lze navštívit po předchozí domluvě na telefonním čísle 606 182 387 s průvodkyní paní Martinou Chuchlovou nebo přímo na obecním úřadě na čísle 379 492 353.

autor: Pavel Halla
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.