V Rožďalovicích velebí krásu knih. Sami si jednu svažte na původních strojích

Pohled do původní dílny - Foto: Markéta Vejvodová

Pohled do původní dílnyFoto: Markéta Vejvodová

Milujete na knihách nejen obsah, ale také fyzické přednosti? Z některých titulů se díky formátu a celkovému zpracování stávají přímo umělecké artefakty. Přesvědčit se o tom můžete i v nově otevřeném Muzeu a knihařské dílně Jendy Rajmana v Rožďalovicích na Mladoboleslavsku.

Umělecký knihař a výtvarník Jenda Rajman vyrobil v rožďalovické dílně v letech 1920 až 1965 řadu krásných vazeb, které stále najdete ve starých knihovnách a antikvariátech. Pokud ale navštívíte muzeum, můžete sledovat vázání knih detailně. Vše se dělá s původními nástroji na původních zařízeních, které si pan Rajman ve 30. letech 20. století zakoupil a na kterých po celý život své knihy tradičním způsobem produkoval. 

Čtěte také: Hůkadlo a další roztodivnosti ze světa dřeva poznáte i vyzkoušíte v Modravě

Řezačka z roku 1900 - Foto: Markéta Vejvodová

Řezačka z roku 1900Foto: Markéta Vejvodová

Mezi nejzajímavější stroje patří řezačka, kterou se ořezává horní hrana knižního bloku. Je z roku 1900, stála 500 zlatých a byla zakoupena ve Vídni. Zajímavá je také zlatička nebo velký výběr olejových papírů, pláten a tlačítek, která jsou seřazena v původních skříních, jako by je pan Rajman měl i nadále připravené pro svou práci. 

Mezi několika cennými stroji je také knihařská šička, kterou si pan Rajman nechal speciálně vyrobit pro vazbu velkých sérií knih. Pro nakladatelství Melantrich zpracoval například Hrubínův Špalíček – připravoval nejméně 100 stejných knih, a tak si šičku nastavil způsobem, aby byly knihy vzhledově co nejpodobnější. Na první pohled má člověk pocit, že vidí běžný šicí stroj. Ovšem knihy se sešívaly speciální knihařskou nití. 

Svaž si svou knihu 

Originální šička na knihy - Foto: Markéta Vejvodová

Originální šička na knihyFoto: Markéta Vejvodová

Tradiční knihařské řemeslo si v rožďalovické dílně můžete sami vyzkoušet. Knihu si tu můžete vyrobit pod vedením knihaře v rámci workshopu „Svaž si svou knihu“. Vytvoříte si knižní blok a pak oříznete horní stranu. Na svázání knihy a její desky použijete tradiční olejový papír, který si vyberete z původní skříňky pana Rajmana. Je v ní na 40 druhů různých barev. 

Pak přijde na řadu plátno a zdobení desek zlacením. Titul musí být skutečně krásně vyveden, k čemuž vám pomůže další stroj - zlatička. Použít můžete i okrasná tlačítka, kterých je tu na výběr několik desítek. Tlačítka vypadají jako pečetě, na výběr jsou nejrůznější okrasné i geometrické tvary. 

Čtěte také: Při návštěvě mlýna Bašta u Nymburka se ocitnete v galerii bratří Mánesů

Tradiční knihařské řemeslo vyžaduje ovšem hodně síly. Stroje jsou krásné, ale jejich obsluha je poměrně fyzicky náročná. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace