V Telči se natáčela řada filmových pohádek. Nejslavnější byla Pyšná princezna

Přístup k zámku zakryly v pohádce Z pekla štěstí kulisy - Foto: Irena Šarounová

Přístup k zámku zakryly v pohádce Z pekla štěstí kulisyFoto: Irena Šarounová

Jedním z nejoblíbenějších měst, která si filmaři vybírají k natáčení, je bezpochyby Telč na Vysočině. Její zámek a také náměstí s renesančními štíty a podloubími si zahrály už v nejednom historickém filmu nebo pohádce.

První a nejznámější pohádka, pro kterou si filmaři Telč vybrali už v padesátých letech minulého století, je černobílá a stále oblíbená Pyšná princezna. Současný kastelán telčského zámku Bohumil Norek si na její natáčení z pochopitelných důvodů nepamatuje. Tehdy byl malý chlapec. Místa, která se ve filmu objevují, ale každému rád ukáže. 

Telč si zahrála sídlo krále Miroslava. Díky dobovým fotografiím z natáčení i samotnému filmu teď mají odborníci dokumentaci o tom, jak se zámek časem měnil. Změnily se například arkády na hlavním nádvoří. „Byly předělené, skleněná arkáda, tam se procházelo,“ vysvětluje kastelán. 

Zámecká zahrada v Telči se v pohádce proměnila v Miroslavovu zahradu, kde ošetřoval ovocné stromky. Toto místo dnes poznáte díky reliéfu s Neptunem na zdi zámku, který byl ve filmu vidět. Ovšem slavná scéna s kašnou a zavazováním střevíčku se v Telči netočila. Pro tu si filmaři vybrali zámecký park na Hluboké. 

Z výstavy o filmu Pyšná princezna - Foto: Irena Šarounová

Z výstavy o filmu Pyšná princeznaFoto: Irena Šarounová

V poslední době filmaři Telč nejvíc využili v obou dílech pohádky Z pekla štěstí. Na renesančním náměstí Zachariáše z Hradce stála šibenice a přistával tady i strašný drak. Aby vypadalo náměstí v pohádce kompaktněji, uzavřeli filmaři přístup z náměstí k zámku kulisami. 

„Byly udělaný dva dřevěný baráky. Když návštěvníci přišli do Telče, tak říkali: tady se něco změnilo, něco přistavili,“ směje se Bohumil Norek. Cizinci prý ťukali na skutečné domy, aby zjistili, jestli nejsou také dřevěné.  

Na zámecké zahradě za kašnou stál při natáčení altán a proběhlo tu i hodování, při kterém Markytka okusila kousek masa. „To bylo v rohu u mé kanceláře,“ ukazuje kastelán na křoví v levém rohu zahrady. 

Arkádami na zahradě také procházel průvod v pohádce Jak se budí princezny. A rybník, do kterého v této pohádce spadl princ, najdete kousek od Telče v oboře hradu Roštejn. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace