V Třeboni mají vodárenskou věž od Jana Kotěry. Zabydlelo se v ní buddhistické umění

Najdete v ní Galerii mongolského buddhistického umění - Foto: Jan Ciglbauer

Najdete v ní Galerii mongolského buddhistického uměníFoto: Jan Ciglbauer

Když se řekne Třeboň, nejspíš se vám vybaví kapři, rybníky, lázně nebo pasoucí se koně. Jihočeské město má ale ještě jednu zajímavost - historickou vodárenskou věž v městské části Kopeček. Věž vysokou 32 metrů postavili před více než sto lety podle plánů slavného architekta Jana Kotěry. Dnes ukrývá unikátní sbírku buddhistického umění.

„Slavnostní otevření naší galerie ve věži proběhlo 19. května 2013 za přítomnosti Jeho Ctihodnosti Chamba Lamy D. Čojdžamce," říká Anudari Klečková, průvodkyně a zároveň dcera majitele zdejší sbírky umění. Její otec Milan Klečka má věž od města dlouhodobě pronajatou a na své náklady ji zrekonstruoval a vytvořil v ní Galerii mongolského buddhistického umění. 

V sousedící budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň a v plánu má ještě vybudování relaxačního centra s čajovnou „Wu-Wei“. 

Vodárenská věž pro Třeboň byla vyřazena z provozu po druhé světové válce a poté byla uzavřena a nevyužita s výjimkou několika ojedinělých prohlídek a exkurzí. 

Věž vysokou 32 metrů postavili před více než sto lety podle plánů slavného architekta Jana Kotěry - Foto: Jan Ciglbauer

Věž vysokou 32 metrů postavili před více než sto lety podle plánů slavného architekta Jana KotěryFoto: Jan Ciglbauer

Dnes je možné areál navštívit buď po telefonické dohodě, nebo o prázdninách v prohlídkové časy každý den v každou lichou hodinu od 11:00 do 17:00. „Nejvyšší část věže slouží jako rozhledna a je z ní krásný výhled do okolí, například na Novohradské hory nebo na Kleť," popisuje Anudari Klečková. 

V sousedství vodárenské věže je celoročně otevřen meditační park Zahrada soucitu s pietním památníkem věnovaným obětem druhé světové války a sochou ženského bódhisattvy uzdravení a soucitu Kuan-jin. 

Architekt Jan Kotěra je autorem mnoha slavných staveb. Roku 1906 začal pracovat na souboru budov vodárny pro pražské předměstí Vršovice na katastru tehdejšího města Nusle a obce Braník. Soubor se skládá z čerpací stanice u řeky Vltavy v Braníku a vodárenské věže mezi Nuslemi, Pankrácí, Krčí a Michlí, kterou obklopují další tři obslužné budovy. 

Úplně stejnou vodárenskou věž, navíc s artézskými studnami, realizoval Jan Kotěra pro jihočeskou Třeboň. Obvyklému obrazu průmyslové architektury se přiblížil skrze režné neomítané cihly a zvýrazněné tektonické články. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace