Valašské muzeum v přírodě patří folkloru. Najdete ho v Rožnově pod Radhoštěm

Kostel svaté Anny a Valalšský Slavín - Foto: Artur Kubica

Kostel svaté Anny a Valalšský SlavínFoto: Artur Kubica

Vlastně se přesně neví, odkud se objevili Valaši. Někdo říká, že patří k Rumunům, jiní tvrdí, že Valaši jsou staří Slované. Jisté je, že v 16. století se na valašských kopcích usídlili lidé ze sousedních uherských karpatských pohoří. A přivezli sebou mnohé dobroty.

Noví obyvatelé sebou přivezli valašky, odolné hrubovlnné ovečky, z jejichž mléka vytvářeli chutný sýr, takzvaný valašský parmezán. Na Valašsku tedy vznikl společný národ karpatských horalů, který se časem specializoval ještě na údajně nejlepší slivovici u nás i v cizině. 

Valachům je věnované i muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, které hrdě nese štempl národní kulturní památky. Nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem je zde Dřevěné městečko, které prezentuje způsob života na malé obci v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. Pokud vás zajímá ruční výroba kamenných brousků, dlabání dřevěných domácích výrobků a další lidová řemesla, sem by měli mířit vaše kroky. 

Naopak nejmladší část Valašského muzea v přírodě představuje Mlýnská dolina, kde se od roku 1982 sdružují technické stavby fungující převážně na vodní pohon. Najdete zde lisovny, valchy, mlýn, pily i výstavu různých forem dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví nebo obchodní činnosti. 

Národní kulturní památku navštíví 26. srpna také Pavel Kudrna s Arturem Kubicou. Hovořit budou například s etnografkou Lenkou Drápalovou, Milanem Gesierichem, se kterým se zaměří na údržbu starých dřevěnek jako za starých časů, nebo Miroslavem Urbanem, místním včelařem. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace