Velikonoční rybník u Měchova je plný vajíček. Patří vzácným žabkám

Lesy kolem a prorostlý rybník jsou pro obojživelníky skutečným požehnáním - Foto: Pavel Halla

Lesy kolem a prorostlý rybník jsou pro obojživelníky skutečným požehnánímFoto: Pavel Halla

V České republice sice nemáme Velikonoční ostrovy, ale u obce Měchov na Karlovarsku je v lesích ukrytý Velikonoční rybník. A právě v období Velikonoc je plný vajíček. Samozřejmě ne slepičích, která jsme zvyklí na Velikonoce zdobit pro pomlázku, ale žabích.

Zarostlý rybník je rájem obojživelníků včetně jedné z našich nejvzácnějších žabek jménem blatnice skvrnitá. Plachá žabka, dříve zvaná blatnice česneková, je zvláštní mimo jiné tím, že jako jediná z našich žab má úzké kolmé oční panenky. Stejné známe u hadů. 

A proč se rybníku říká zrovna Velikonoční? Objevit jeho mimořádnou přírodní hodnotu se Správě chráněné krajinné oblasti Slavkovský les podařilo právě na Velikonoční pondělí v roce 2009. A od roku 2014 je rybník přírodní památkou. Rybník se nachází nedaleko obce Měchov, lepší přístup je k němu ale od Bečova nad Teplou a osady Tisová. 

V rybníku žije také početná populace skokana ostronosého, skokana krátkonohého, čolka velkého, čolka horského a čolka obecného. Přírodovědci zde napočítali také na 20 druhů vážek, z nichž nejvýznamnější jsou vážka temnoskvrnná a vážka jasnoskvrnná. Z významných rostlin tu roste třeba zevar nejmenší a ostřice vyvýšená. 

Příroda ukazuje, co umí bez člověka 

I čolek obecný je krasavec - Foto: Pavel Halla

I čolek obecný je krasavecFoto: Pavel Halla

Dobře zachovalá vodní a mokřadní vegetace a na ní vázané vzácné druhy živočichů se u Velikonočního rybníku vyskytují díky několika desítkám let, kdy byl bez rybničního hospodaření. Rybník tvoří dvě hráze a přítok čisté vody zajišťuje prameniště přímo pod ním. Nemá tedy žádný přítok, který by mohl být pro citlivý ekosystém nebezpečný svým případným znečištěním. 

Velikonoční rybník má rozlohu téměř dva hektary. Většinu plochy ale zabírají vodní rostliny, takže spíš připomíná močál. Když si sem budete plánovat výlet, berte ohled na křehký přírodní svět, který se díky nečinnosti člověka vytvořil. 

Odměnou za vaši ohleduplnost bude, když si v klidu sednete na hráz a zaposloucháte se do vodního šumu a bzukotu, a možná i vy zaregistrujete zvláštní zvuky, které patří nenápadným obyvatelům Velikonočního rybníka. Třeba blatnici skvrnité.  

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace