Vrch Chlum v Sedmihoří je posetý zvětralými žulovými balvany. Tvoří skalní městečko

Povětrnostní zvětrávání žuly v praxi - Foto: Pavel Halla

Povětrnostní zvětrávání žuly v praxiFoto: Pavel Halla

Vrch Chlum se nachází v přírodním parku Sedmihoří na západě Čech. Jak už název parku napovídá, je Chlum jedním ze sedmi dominantních kopců. Všechny jsou sopečného původu a lze na nich sledovat ukázkové zvětrávání dávno vyvřelé žuly. Ta tvoří na kopci zajímavé skalní městečko.

Ve skutečnosti tvoří Sedmihoří celkem devět vrchů, ale sedm je skutečně největších. Navštívili jsme druhý nejvyšší s názvem Chlum a výškou 609 nadmořských metrů. Úplně nejvyšší je v Sedmihoří Racovský vrch a tyčí se do výšky 619 metrů nad mořem. 

Třetí pomyslnou příčku zaujímá s rovnými 600 metry nad mořem vrch jménem Rozsocha. I zbylé kopce Sedmihoří výrazně převyšují okolní terén. Jmenují se Vidický, Písečný, Rybniční a Křakovský vrch. Dohromady vytvářejí až mysticky působící prstenec. 

Existují hned dvě teorie o vzniku pohoří. Obě souvisejí s dávnou sopečnou činností. První říká, že jde o několik samostatných pozůstatků vulkánů, druhá teorie naznačuje, že je prstenec zbytkem jednoho mohutného supervulkánu. 

Žulu porůstá mech jako v pohádce - Foto: Pavel Halla

Žulu porůstá mech jako v pohádceFoto: Pavel Halla

Jisté je, že jsou všechny kopce ze žuly. A právě na Chlumu uvidíte doslova učebnicové ukázky takzvaného povrchového zvětrávání žuly. Na jižním úpatí vrchu se nacházejí takzvané mrazové mísy, na samotném vrcholu pak malé skalní městečko. Žulové bludiště různých tvarů a patvarů. 

I přes vysoké stromy, převážně smrky a borovice, je z Chlumu pěkný výhled. A co dalšího zajímavého na Chlumu ještě roste? Třeba jalovec, který je tu od dob, kdy kopce ještě nebyly tolik zarostlé lesy jako dnes a pásl se na nich dobytek. Z vzácnějších rostlin můžeme objevit třeba tolitu lékařskou nebo bělozářku liliovitou. 

A kudy a jak se na Chlum dostanete? Nejlepší cesta vede z dva kilometry vzdálené obce Darmyšl a je samozřejmě schůdná jedině pěšky. Stojí ale za to. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace