Vyhlídková věž v Jablonném v Podještědí má bohatou historii. Původně byla věží kostelní

25. duben 2018
Česko – země neznámá

První písemná zpráva o Jablonném v Podještědí pochází z roku 1249. Jen o několik desetiletí mladší je bývalý kostel sv. Kříže, později kostel Narození Panny Marie a ještě později pivovar. Objekt měl v historii několikrát namále, přesto vydržel do dnešních dnů. Roku 2002 se město pustilo do obnovy střechy a kostelní věž upravilo na věž vyhlídkovou.

Zamotaná historie kostela začala podle písemných pramenů v letech 1279 až 1290, kdy je doložen jako kostel sv. Kříže. Pamatuje tedy patronku Libereckého kraje svatou Zdislavu. Kostel byl postaven v gotickém stylu s románskými znaky na samém okraji historického centra, u městských hradeb. Roku 1352 je uváděn jako druhé nejdůležitější děkanství v okolí. Svému účelu sloužil až do husitských válek. Při útocích v letech 1425 a 1426 byl vypálen.

Po několikaletém chátrání byl nákladně obnoven v barokním slohu a roku 1457 znovu vysvěcen, nyní již jako kostel Narození Panny Marie. V té době byl asi nejlépe vybavený. Na vyobrazení z tohoto roku měl uprostřed osmibokou obrannou věž. Ovšem už za rok přišla katastrofa v podobě zásahu bleskem. Znovu opraven byl kostel až po čtvrt století. Přestavba zahrnovala rozšíření o dnešní pozdně barokní západní část s věží dnešního tvaru.

„Po zrušení dominikánského kláštera roku 1786 byla farnost přenesena ke svatému Vavřinci. Při rozsáhlém požáru města roku 1788 byl už bývalý kostel natolik poškozen, že se představitelé města dohodli, že ho už opravovat nebudou, a tak stavba zůstala na dalších sto let v troskách,“ popisuje další období Jaroslav Slabý, předseda Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí.

Výhled na náměstí Míru - v dáli Hvozd a Sokol

Kostel byl pivovarem i školou

Kostel před totální zkázou zachránily rozsáhlé sklepy, které v dobách nebezpečí sloužily k úkrytu obyvatelstva. Zřejmě kvůli nim objekt odkoupilo Jablonské právovarečné měšťanstvo a zřídilo v něm pivovar, který fungoval do roku 1932. Po druhé světové válce se do budovy přestěhovaly některé třídy národní školy. Když vznikla roku 1973 nová škola, objekt začal znovu spět k ruině.

Bývalý kostel se dalších stavebních prací dočkal až ve třetím tisíciletí. Městský úřad roku 2002 opravil střechu a kostelní věž upravil na věž vyhlídkovou. Zbytek rozsáhlého objektu na své další využití ještě čeká. Díky opadané omítce na budově můžete vidět všechny stavební slohy, románská zazděná okna, uvnitř gotický oblouk i barokní prvky.

Výhled na Mlýnský rybník

Na věž vede 179 schodů a z výšky 325 metrů nad mořem je zajímavý rozhled nejen na malebné městečko a jeho dominantu baziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Za ní je vidět na pohoří Lužických hor včetně stolové hory Hvozd, hory Sokol či Panské skály. Vidět je i zámek Lemberk. Východním směrem zaujme především Ještěd, směrem na jih je vidět Ralsko nebo Tlustec.

Spustit audio