Výletní loď Král Jiří vás sveze ve středních Čechách po Labi

Kotviště pod zámkem v Poděbradech - Foto: Zdeněk Havlas

Kotviště pod zámkem v PoděbradechFoto: Zdeněk Havlas

Pokud chcete zažít skutečný klid a přitom se nechcete nudit, pak vám doporučíme romantickou plavbu lodí. Možností je víc, ale pouze výletní loď Král Jiří vás sveze po úseku Labe, kde prakticky nepotkáte jiné plavidlo. Vyjíždí z Poděbrad z přístaviště na Zámeckém nábřeží a během půlhodinové plavby vás doveze buď na soutok Labe a Cidliny, kde můžete vystoupit a pokračovat ve výletu třeba na kole, nebo se projedete delší trasou k Nymburku a zpátky.

Během plavby nemusíte trpět hlady. V bývalé první třídě je na přídi lodě kuchyň s příjemnou paní kuchařkou, která vám připraví pohár nebo v případě hladu pořádný řízek nebo polévku. Jídlo si navíc můžete objednat i předem a celodenní výlet si užít i s obědem na terase a výhledem na krásné labské břehy. 

Celou cestu po Labi budete mít možnost sledovat provoz na labské cyklostezce, ostatně cyklisté jsou na výletní lodi král Jiří opravdu vítáni. Po cyklostezkách se z Poděbrad dostanete až k Severnímu moři v Německu, musíte ale zdolat 901 kilometrů. 

Pohled z dálky, v dálce zdymadlo a vodní elektrárna - Foto: Zdeněk Havlas

Pohled z dálky, v dálce zdymadlo a vodní elektrárnaFoto: Zdeněk Havlas

Král Jiří jezdí i na speciální vyjížďky s hudbou. V úterý a čtvrtek vám bude během cesty do Kolína vyhrávat country kapela, v pátek vás do Nymburka potěší heligonky. 

Vedle Krále Jiřího najdete v přístavu i menší loď Blanici. Ta pro vás připravila jiné trasy – sveze vás například kolem Kerska a Hradišťka, kde můžete zavzpomínat na Bohumila Hrabala. Blanice bude také obnovovat tradiční trasu do Kolína. To je ale na celodenní výlet. 

Vyjíždí se z Nymburka, a protože tato menší loď nemá svojí kuchyň, zastavíte se na oběd třeba v restauraci na soutoku Labe s Cidlinou. Další přestávka vás čeká přímo Kolíně, kde bude čas na prohlídku historického centra města. Pokud se na loď Blanici vydáte i s kolem, můžete se svézt pouze určitý kus, zbytek trasy budete muset dojet sami. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace