Vysekaná paseka odhalila léta ukryté skalní městečko pod Šišákem na Kraslicku

Znovuobjevené skalní městečko pod Šišákem na Kraslicku - Foto: Pavel Halla

Znovuobjevené skalní městečko pod Šišákem na KraslickuFoto: Pavel Halla

V hustých lesích nad údolím Stříbrného potoka na Kraslicku v Karlovarském kraji se teprve nedávno znovu vynořilo úchvatné skalní městečko. Vysoké žulové věže roztodivných názvů jako Kočičí hlava nebo Kohoutí stopa tu po dlouhá desetiletí ukrýval smrkový les.

Pod skalními masivy dnes pomalu začínají růst nové stromy, a tak s výletem do skalního městečka pod kopcem Šišák, rozhodně neotálejte. Podívaná je to vskutku velkolepá. Mohutné špičaté skály s výškou od tří do osmnácti metrů budí respekt. 

Do městečka se dá vejít - Foto: Pavel Halla

Do městečka se dá vejítFoto: Pavel Halla

I místní obyvatele musely v minulosti tyhle ostře se tyčící skály nad údolím fascinovat a možná i trochu strašit. Skalní útvary dostaly různá jména, například Kočičí hlava, Kohoutí stopa nebo beduín. 

Skalní městečko, které je dnes díky vykácené pasece dobře vidět, je jen malou částí skal, které jinak pokračují dál do lesa. Z lesní cesty odbočíte ke skalám u cedulky „Skalní město“. Jakmile se v lese trochu rozkoukáte, užasnete, kolik dalších skalisek ukrývá.  

Ke skalnímu městečku se nejlépe dostanete od obce Stříbrná směrem na Přebuz po červené turistické značce a dál od rozcestí po zelené značce. Skály se před vámi objeví po asi deseti minutách chůze po pravé straně. 

Cestou na Šišák - Foto: Pavel Halla

Cestou na ŠišákFoto: Pavel Halla

Kolem skal se můžete vydat dál do kopce. Cílem se může stát nejvyšší zdejší bod – kopec zvaný Šišák. Skály ho lemují ze všech stran, jsou ale na rozdíl od skalního městečka, zakryté vrostlými stromy. 

Na Šišák půjdete asi dvacet minut po lesní cestě, v závěru po pěšině. Vrchol Šišáku se nachází ve výšce 855 metrů nad mořem. Dodnes není úplně jasné, proč se kopec jmenuje právě Šišák. Možná je to podle velkého balvanu, který stojí na jeho vrcholu. Kromě toho je
odtud pěkný výhled do údolí i na protější Špičák, nejvyšší horu Kraslicka. 

Skalní město 


Šišák 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace