Z Čertovy kazatelny nedaleko Jinců si vychutnáte jedinečný výhled na Střední Brdy

Vrchol Plešivec najdete v Brdské vrchovině nedaleko Příbrami - Foto: Markéta Vejvodová

Vrchol Plešivec najdete v Brdské vrchovině nedaleko PříbramiFoto: Markéta Vejvodová

Vrchol Plešivec najdete v Brdské vrchovině nedaleko Příbrami ve Středočeském kraji. Stal se oblíbeným turistickým cílem nejen kvůli krásným lesům a zajímavému viklanu, ale především pro jedinečné vyhlídky na oblast Středních Brd. Kopec svůj název získal díky tomu, že jeho vrchol kdysi býval holý a kamenitý. Dnes se ukrývá v lese.

Vrchol Plešivce překvapivě není ostrý, ale je to vlastně plošina. A tak není divu, že si ho pro místo svého hradiště vybrali už v dávné minulosti Keltové. 

Brdy tvoří linii od brdských Hřebenů přes Střední Brdy až k Třemšinským vrchům. Plešivec stojí mimo jako solitér, díky čemuž nabízí úchvatné výhledy. Kdysi nabízel rozhled do všech stran, dnes je na vrcholu smrkový les, takže musíte přejít od jedné vyhlídky k druhé. Uvidíte hlavně na sever a východ. Nejznámější je ale vyhlídka na západ zvaná Čertova kazatelna. 

Západní strana Plešivce je jedinečná tím, že je velmi strmá a pokrytá širokým kamenným mořem. Vyhlídku tvoří jednolitý, plochý a dlouhý balvan, který zároveň přirozeně vytváří cestu. Čertovu kazatelnu ale představuje samostatný plochý balvan na úplném kraji vyhlídky. Je poněkud předsazený, takže vytváří jakousi přírodní plošinu. Kdyby bylo z té výšky slyšet až dolů, jednalo by se o ideální místo pro kázání. 

Vyhlídku tvoří jednolitý, plochý a dlouhý balvan - Foto: Markéta Vejvodová

Vyhlídku tvoří jednolitý, plochý a dlouhý balvanFoto: Markéta Vejvodová

Jako na dlani jsou odsud vidět nejvyšší vrcholky Středních Brd, kopec Ostrý, blízké obce Felbabka a Rpety, ale dohlédnout lze i na sousední Berounsko - do Hořovic a na Zbiroh. V dáli při dobré viditelnosti zaregistrujete zajímavý obrys Jivínské hory se dvěma vrcholy. 

Sympatické je, že na Čertově kazatelně mají turisté připravené nejen odpočívadlo, ale také široko plošná panoramatickou mapu s přesnými popisky jednotlivých kopců. Najdete ji na strmém kopečku, takže je nad ní krásný výhled, který můžete hned porovnat s jednotlivými popisky. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace