Zámek Sychrov je jako vyřezávaná pohádka. Často se stává domovem králů a princezen

Zámek Sychrov - Foto: Tomáš Beneš

Zámek SychrovFoto: Tomáš Beneš

Máte rádi pohádky? Jestli je vaše odpověď kladná, pak byste se určitě měli vydat na nejpohádkovější zámek severních Čech. Ať už budete procházet jeho interiéry anebo přilehlý park, bude na vás dýchat kouzelná atmosféra dob králů, princů a princezen. Přibližně dvacet kilometrů od Liberce najdete klenot mezi českými zámky, Sychrov, na který se sjíždějí filmaři i ze zahraničí.

Zlatovláska, Kočičí princ, Radúz a Mahulena, Fišpánská jablíčka, Nesmrtelná teta, O poklad Anežky České, Dobrodružství kriminalistiky, Nejkrásnější hádanka. Ve výčtu pohádek a jiných filmových kousků, které se na Sychrově natáčely, bychom mohli pokračovat ještě hodnou chvíli. 

Státní zámek, který byl v minulosti sídlem původem francouzského rodu Rohanů, dnes přitahuje dokonce i filmové štáby z Indie, z takzvaného Bollywoodu. A v ložnici zámecké paní vznikl například i hudební klip k písničce Michaela Kocába S cizí ženou v cizím pokoji. 

Rakouská věž - Foto:  NPÚ,  Státní zámek Sychrov

Rakouská věžFoto:  NPÚ, Státní zámek Sychrov

Zákoutími sychrovského zámku se můžete projít s průvodcem. Jedno z prvních míst, které navštívíte, je schodišťová hala. Tu jste určitě zaregistrovali třeba ve Zlatovlásce nebo v pohádce Nesmrtelná teta. Za pozornost stojí především unikátní dřevěné zábradlí z dílny řezbáře Petra Buška. Vypadá, jako by bylo z litiny, ale nedejte se zmýlit, ve skutečnosti je kompletně celé ze dřeva. 

Za zmínku stojí i zámecká kaple. Tam se můžete pokochat pohledem na půvabné malby na skle a také si prohlédnout varhany od proslulého varhanáře z Příchovic. Na ty hrával i slavný český hudební skladatel Antonín Dvořák. Přímo v sychrovské kapli na zámku složil prý řadu duchovních děl jako například Ave Maria, Ave Maris Stella nebo O Sanctissima, která měla v kapli i svou premiéru. 

Za prohlídku stojí i přilehlý zámecký park o rozloze šestadvaceti hektarů. Ten byl v 19. století jedním z nejvýznamnějších v celé Habsburské monarchii, dokonce sloužil jako předloha pro tak významná arboreta, jako mají v Průhonicích či na Konopišti. Kníže Kamil Rohan, jeden z vlastníků zámku, byl totiž velkým milovníkem botaniky a na Sychrov nechal přivézt vzácné dřeviny z Evropy i Ameriky. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas