První vítěznou písní Folkparády se stala skladba Aleše Petržely

Aleš Petržela - Foto:  archiv Aleše Petržely

Aleš PetrželaFoto:  archiv Aleše Petržely

Od konce listopadu se stala součástí playlistu regionálních studií Českého rozhlasu písnička Aleše Petržely V neděli ráno. Stalo se tak poté, co třikrát po sobě zvítězila ve folk a country hitparádě Folkparáda.

Aleš Petržela ale není ani novou, ani neznámou postavou na české hudební scéně. Šestatřicetiletý zpěvák, kytarista, skladatel a textař z Blanska má za sebou působení v řadě alternativně popových kapel, naposledy v zajímavé Lole, se kterou natočil klip k písničce Kladnou hlavou. Tahle písnička vznikla pro potřeby hokejového klubu Rytíři Kladno a jednu z rolí si v klipu zahrál i Jaromír Jágr. 

Vedle toho napsal Aleš Petržela písničku pro Petru Janů, v duetu Nazí a krásní si s ní i zazpíval. Letos si ale zkusil něco jiného – vstoupil do folkových vod a přihlásil se na Portu. Jen tak – aby si zkusil, jak jiné publikum reaguje na jeho písničky. A světe div se – po oblastních kolech vyhrál i celostátní interpretační Portu v Řevnicích. 

Úspěch Aleše Petržely na Portě zaznamenala, samozřejmě i dramaturgie Folkparády – folkové a country hitparády regionálních stanic Českého rozhlasu. Nesáhla však k jeho prověřené melodii Cukr a sůl, která se mimochodem objeví jako titulní melodie jednoho českého televizního seriálu, ale k písničce V neděli ráno. 

Sám autor na sebe prozradil, že vítěznou folkparádovou písničku dodělával ještě po cestě na své soutěžní vystoupení. Když potřeboval dodat slova k refrénu, zaujal ho rytmický zvuk kol automobilu na neslavně proslulé české D1. Chytlavý popěvek damdam diriri damdam byl na světě a dnes je písnička V neděli ráno nedílnou součástí Petrželova repertoáru. 

Písniček má prý Aleš Petržela ve svém šuplíku ještě dost. Jeho písničky promlouvají k posluchači srozumitelným jazykem, má nápady, umí vytvořit chytlavý refrén. A to mu může řada tvůrců závidět… Tak držíme palce, Aleši! 

Autor:  Petr Vacek
Pořad: Folkparáda  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: neděle 20:04; repríza: pondělí 03:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace