Hobby magazín5. března  2016 v 10:04  

Orchideje rostou i v naší přírodě. Jak je najít?

Vstavač vojenský (Orchis millitaris) - Foto: Jan Ponert

Vstavač vojenský (Orchis millitaris)Foto: Jan Ponert

Květ orchideje v papírové krabičce dříve patřil k univerzálním dárkům, dnes už krásných květů můžete vidět za okny klidně celé hrozny. Orchideje se ale dají najít i v přírodě, když víte, kam zajít a co hledat. Některé druhy jsou totiž specifické a rostou pouze v Čechách.

„V dnešní krajině orchideje nejsou časté. Musíte najít les nebo louku, která je dost zachovalá, více méně přirozená nebo jen mírně udržovaná lidmi. Říká se tomu extenzivní obhospodařování,“ popisuje odborník na orchideje Jan Ponert, pedagog Přírodovědecké fakulty UK a kurátor Botanické zahrady v Praze Troji. 

„Nějaká mírná pastva a tak podobně. Orchideje nenajdete na louce, která bude pěstovaná na velkou produkci sena, intenzivně hnojená, kosená každý měsíc. Tam samozřejmě žádná hezká rostlina přežít nedokáže,“ upozorňuje Jan Ponert s tím, že většinu orchidejí objevíte v prostředí, které je buď úplně přirozené (lesy, mokřiny), anebo mírně a postaru udržované lidmi. 

Orchideje rostou různě po světě, některé druhy dokonce až za Severním polárním kruhem. Proto i u nás některé orchideje najdete na horách a jiné spíše v nížině. Platí ale, že nejvíce druhů orchidejí roste v tropech a více jich je tam, kde jsou vyšší teploty. A tak i u nás jich v nížinách najdete víc než na horách. 

Nejznámější je střevíčník pantoflíček 

Prstnatec český (Dactylorhiza bohemica) - Foto: Jan Ponert

Prstnatec český (Dactylorhiza bohemica)Foto: Jan Ponert

„Druhů u nás roste přes šedesát. Asi nejznámější je střevíčník pantoflíček, což je rostlina s poměrně velkými a opravdu nápadnými květy,“ říká odborník. „Navíc je to rostlina, která se při troše umění dá docela dobře pěstovat. Takže je mezi lidmi známá. Bohužel to je také rostlina, která má značné nároky na řídký, světlý, dobře zachovalý les, a takových je u nás málo. Někdy dokáže růst i na nějaké extenzivní pastvině, ale to jsou u nás dnes již vzácná místa. Takže z přírody hodně ubývá. 

Napadá mě ještě jeden zajímavý příklad. To jsou méně známé orchideje z rodu prstnatec. Rod je zajímavý tím, že tam jednotlivé druhy nejsou od sebe úplně dobře oddělené. Z nějakého evolučního hlediska se dá říct, že stále vznikají. A tak u nás, na našem území, existují vlastně tři populace tohoto rodu, které jsou opravdu zvláštní a nedají se rozumně zařadit k žádnému jinému druhu. 

Proto jsou klasifikovány jako samostatný druh nebo samostatný poddruh, který roste jen a pouze na našem území. Jedním ze samostatných druhů je prstnatec český, který roste jenom na loukách kdesi poblíž Máchova jezera. A druhý je prstnatec karpatský, který zase roste jen v Bílých Karpatech, ale na české straně. Tyto druhy se dají považovat za takzvané endemity, druhy, které rostou jen a pouze na území České republiky,“ dodává Jan Ponert. 

Mimochodem, výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě se koná každý rok. Letošní již běží a potrvá do 20. března. 

Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace