Dřevěná špalíková dlažba, kterou znáte z průchodů a dvorů, se vrací

23. květen 2015

Ve starých průchodech, dvorech nebo dílnách stále najdete špalíkovou dlažbu. Tam, kde byla správně položena a udržována, velmi snadno vydrží mnoho desítek let. Proti žule má dřevo tlumící schopnosti – ostatně právě proto byla špalíková dlažba používána na nádvořích panských sídel.

Dodnes se dochovala třeba na zámku v Roztokách u Prahy, na Sychrově nebo v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

Betonové dlaždice, případně asfalt, špalíkovou dlažbu na mnoha místech vytlačily - jsou přece jen levnější. Díky svým vlastnostem se ale špalíková dlažba zase vrací.

Proti betonové dlažbě je zhruba trojnásobně dražší – začíná se přibližně na tisícovce za metr čtvereční. Pokládka vyjde asi na dvě stovky za metr. Ti šikovnější z nás ale mohou ušetřit.

Dřevěná špalíková dlažba

Špalíková dlažba se velmi dobře hodí k bazénům, protože neklouže a nestudí. Pro stejné vlastnosti si ji někteří z nás dávají na terasu nebo na zahradní chodníky.

autor: pek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.