Hobby magazín24. února  2018 v 10:04  

Když jsem viděl ten mechanizmus, nedalo se mu odolat, říká sběratel psacích strojů

Výstava psacích strojů - Foto: Pavel Bezděčka

Výstava psacích strojůFoto: Pavel Bezděčka

Klapot mechanického psacího stroje známe už asi jen z filmů pro pamětníky. Vlastimil Stehno z Chotěboře si ho může vychutnávat každý den. Psací stroje sbírá a má jich už dobrých 90. Jsou mezi nimi i přes sto let staré kousky, které jeden člověk jen stěží unese.

Je to už 30 let, co našel Vlastimil Stehno na smetišti dva staré psací stroje. Tehdy je jen donesl domů a časem k nim pár přidal. Trvalo asi 15 let, než je zase vytáhl na světlo a rozhodl se je opravit. Od té doby má psacích strojů 90. A všechny mechanické. Zajímavé je, že na ně neumí psát. Se smíchem říká, že jen tak klape. Povoláním je Vlastimil Stehno strojař, takže ho uchvátila propracovaná mechanika starých strojů. Pokud je to trochu možné, snaží se je vždy uvést do provozuschopného stavu. 

„Nejdřív ho vezmu, namočím ho, ostříkám hadicí, aby byl čistej,“ popisuje sběratel. Většinu kousků ve sbírce totiž získal ve špinavém stavu a často i rozloženém na díly. Po očištění nastává práce doslova hodinářská. „Něco je na internetu, mám nějaké letité katalogy,“ říká Vlastimil Stehno. 

Výstava psacích strojů - Foto: Pavel Bezděčka

Výstava psacích strojůFoto: Pavel Bezděčka

Stroje různých značek ale často fungují na různých principech, součástky jinak vypadají a dokumentace chybí. Každý úkon si pak musí pečlivě fotografovat. „Nebo velký papír, malovat, a pokládat tak, jak to bylo,“ popisuje. 

Nejstarší stroj ve sbírce Vlastimila Stehna pochází z roku 1904 a nese označení Ideál. Vlastní i stroj americké výroby a slepecké nebo kufříkové psací stroje. Na čestném místě stojí sběratelská perla. Stroj, na kterém psal své romány František Kožík. „Až když jsem to rozdělal, tak na spodní straně byla nálepka,“ říká sběratel. Na nálepce byla také informace o opravě v Kancelářských strojů v roce 1973.  

Náročný koníček sebere Vlastimilu Stehnovi spoustu času. V rodině má ale velkou podporu. „Manželka je taky na tyhle starý věci. My jezdíme po burzách spolu,“ směje se. 

Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. června  2018 v 10:04     FotogalerieAudio  rubrika: Hobby magazín

  Rada pro začínající restaurátory starých škodovek: Hlavně si spočítejte, jestli na to máte

  Nejoblíbenějším českým veteránem je ŠKODA Felicie („poslední kabriolet“), v těsném závěsu za ní ŠKODA 110 R a poslední dobou se pomalu dostávají do obliby stopětky, stodvacítky, stovky, ale kupátka, garde nebo rapidy.... žná jste i vy zatoužili po tom, pořídit si a zrenovovat starou škodovku. Na kolik korun takový vůz přijde, jak je to s technickou kontrolou nebo veteránskými značkami jsme se zeptali Michala Velebného, vedoucího restaurátorské dílny ve...

   
 • 16. června  2018     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Proti všenkám u hlodavců nepomůže šampon ani sprej. Řešením je injekce

  Chováte křečka, malého králíčka nebo morče? Pak se vám může stát, pokud se tak už nestalo, že vašemu hlodavci začnou v kožichu rejdit malincí broučci. Zvířátko se pak drbe, ošívá, prostě není spokojené. S největší pravděpodobností...

   
 • 9. června  2018 v 10:04     Fotogalerie  rubrika: Hobby magazín

  Pivoňky jako vicemiss našich zahrad

  Růži se často říká královna zahrady a pivoňku můžeme v téhle květinové soutěži krásy označit hned jako první vicemiss. Při troše péče se vám odmění nádhernými květy už na konci jara. Následující rady platí pro bylinné...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas