Hobby magazín18. března  2017 v 10:04  

Krok za krokem. Jak si vyrobit záhony z vrbového proutí?

V záhoncích můžete pěstovat bylinky, zeleninu i květiny - Foto: Jolana Nováková

V záhoncích můžete pěstovat bylinky, zeleninu i květinyFoto: Jolana Nováková

Dřív měly záhony s ohrádkami praktický význam. Oddělovaly místo, kde se něco pěstovalo, od okolního plevelu. Dnes se vyrábí především z estetických důvodů. Nebo proto, že se při ošetřování rostlin ve vyvýšeném záhonku není potřeba tolik ohýbat.

Inspirací pro tvorbu záhonků z vrbového či lískového proutí jsou klášterní zahrady, které bývaly už před více než tisícem let nedílnou součástí klášterních areálů. „Měly jednoduché, pravoúhlé členění,“ popisuje Jarmila Skružná, která se klášterními zahradami léta zabývá. „Pěstovala se v nich zelenina, koření, ovoce a léčivé byliny. Rostliny byly sázeny do čtvercových nebo obdélníkových záhonů. Často byly vyvýšené a obehnané právě obrubou z proutí.“ 

V Botanické zahradě v Praze – Troji se klášterními zahradami inspirovali a jednu malou založili v expozici léčivých rostlin. Vysadili tam druhy, které se v klášterních zahradách kdysi pěstovaly, patří mezi ně: šalvěj lékařská, routa vonná, pelyněk brotan, tykev, meloun, pelyněk pravý, jablečník obecný, fenykl obecný, libeček, kerblík, lilie, mák, máta, šanta kočičí nebo růže. 

A jak takový záhon z vrbového proutí vyrobit? Nejprve si rozmyslete, kde ho chcete mít a jak bude velký. Pak si nařežte proutí (na jaře). Nedá se odhadnout, kolik ho budete potřebovat, záleží na velikosti záhonu, ale počítejte s tím, že spotřeba je poměrně velká. „Je důležité používat čerstvé proutí,“ radí Jarmila Skružná, „nebo ho předtím namočit, jako když se pletou košíky.“ 

Záhony z vrbového proutí jsou součástí bylinkové zahrádky - Foto: Jolana Nováková

Záhony z vrbového proutí jsou součástí bylinkové zahrádkyFoto: Jolana Nováková

Vytyčíte záhon a dáte se do práce. Odstraníte travní drny, zryjete, nakypříte. Pokud budete ohrádku vyrábět v místech, kde už jste něco pěstovali, ušetříte si práci. Výška vrbového výpletu bude asi 25 centimetrů. Nejprve do rohů záhonu a po jeho stranách, asi půl metru od sebe, zatlučete dřevěné kolíky 40 až 50 centimetrů dlouhé, část zmizí v zemi (mohou to být i silnější vrbové větve). Kolem nich budete vyplétat. S tenčími pruty je práce jednodušší, ale více jich spotřebujete. Se silnějšími je práce náročnější, ale déle vydrží. V rozích pruty jakoby zapošijete (jsou-li štíhlé a pružné) nebo uříznete. Vzniklé 4 plůtky spojíte. Plůtky vydrží asi 4 sezóny. 

Když máte ohrádku hotovou, můžete textilií vyložit boky záhonu, aby se ohrádkou půda nevyplavovala ven. Zbytek záhonu nechte volný. Je důležité, aby substrát přirozeně komunikoval s půdou, která je pod ním. Pak navezete zeminu, zasadíte, co chcete a kocháte se nádherou, kterou jste vytvořili vlastníma rukama. 

Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace