Hobby magazín10. března  2018 v 10:04  

Na Pardubicku se dá vypěstovat dobré víno. Základem je vybrat tu správnou odrůdu

Víno přivezli do Choltic italští stavitelé - Foto: Wikimedia Commons

Víno přivezli do Choltic italští staviteléFoto: Wikimedia Commons

Vinohrad v Cholticích na Pardubicku je raritou. Přestože městys leží 240 metrů nad mořem, vínu se tam díky malovinaři Miroslavovi Horákovi daří. Možná i proto, že se v této oblasti pěstovalo už v 16. století. A tradice se udržuje dodnes.

V Cholticích se pravidelně konají slavnosti burčáku i vína vypěstovaného na Pardubicku, a také v nedaleké Čáslavi. A aby byla na podzim dobrá úroda, musejí vinaři pečovat o své vinohrady už v předjaří. 

Správným řezem na konci zimy všechno začíná 

V únoru, nejpozději na začátku března se provádí řez vína. „Celý řez vína je o tom, že z toho, co nám rostlo minulou sezonu, toho zbyde tak dvacetina. Všechen balast se musí odstranit,“ říká Miroslav Horák a ukazuje jak na to: „Takže toto máme ten původní starý tažeň, toto je tažeň, který je předloňský a v roce 2017 z něj vyrostl letorost, který už je pro rok 2018 tažněm, a z něj potom takto nahoru rostou letorosty, které budou rodit.“ 

Základem je správná a hlavně odolná odrůda 

„Je to tady především veltlínské červené rané, na Moravě se z toho vína dělají už první burčáky koncem srpna, nám to tady dojde o 14 dnů, o tři neděle později, já mám tady přímo ten rezistentní klon, tak vydržím úplně bez postřiku. Když z toho udělám burčák, a je to tady na Choltických burčákových slavnostech, tak ten první zmizí,“ pochvaluje si malovinař Horák. 

Víno přivezli do Choltic italští stavitelé 

Pěstování vína ve východních Čechách nebylo v historii žádnou vzácností. Vysazovalo se na Pardubicku i na Chrudimsku. Pátráme po historických kořenech pěstování vína přímo v Cholticích. Ta nás vede do kaple svatého Romedia na zámku v Cholticích. Je vyzdobena andílky, kteří se šplhají po vinné révě. Dokazují tyto malby, že víno se tu pěstovalo už v období baroka? Ptáme se kastelána. 

„Určitě to možné je, neboť zdejší kapli zdobili italští mistři, a povídá se, ž právě sem do Choltic přivezli jednu vinnou odrůdu, konkrétně dalavarius, takže je možné, že ti puti šplhají po něm,“ říká choltický kastelán Lukáš Rychtecký. 

Historie pěstování vinné révy v Cholticích je ještě daleko starší, než kaple svatého Romedia. V kronice městyse Choltice je uvedeno datum 1558. Víno se už tehdy pěstovalo na Mejšlenském kopci, kde se také říkalo Na vinici. 

Na zámku, ani v jeho okolí, už dnes žádné vinice nenajdeme, ale několik hlav této původní odrůdy dalavarius opatruje na své zahradě právě Miroslav Horák. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. června  2018 v 10:04     FotogalerieAudio  rubrika: Hobby magazín

  Rada pro začínající restaurátory starých škodovek: Hlavně si spočítejte, jestli na to máte

  Nejoblíbenějším českým veteránem je ŠKODA Felicie („poslední kabriolet“), v těsném závěsu za ní ŠKODA 110 R a poslední dobou se pomalu dostávají do obliby stopětky, stodvacítky, stovky, ale kupátka, garde nebo rapidy.... žná jste i vy zatoužili po tom, pořídit si a zrenovovat starou škodovku. Na kolik korun takový vůz přijde, jak je to s technickou kontrolou nebo veteránskými značkami jsme se zeptali Michala Velebného, vedoucího restaurátorské dílny ve...

   
 • 16. června  2018     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Proti všenkám u hlodavců nepomůže šampon ani sprej. Řešením je injekce

  Chováte křečka, malého králíčka nebo morče? Pak se vám může stát, pokud se tak už nestalo, že vašemu hlodavci začnou v kožichu rejdit malincí broučci. Zvířátko se pak drbe, ošívá, prostě není spokojené. S největší pravděpodobností...

   
 • 9. června  2018 v 10:04     Fotogalerie  rubrika: Hobby magazín

  Pivoňky jako vicemiss našich zahrad

  Růži se často říká královna zahrady a pivoňku můžeme v téhle květinové soutěži krásy označit hned jako první vicemiss. Při troše péče se vám odmění nádhernými květy už na konci jara. Následující rady platí pro bylinné...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas