Hobby magazín30. prosince  2017 v 10:04  

Ozdoby z korálků byly hitem za první republiky. Teď se vrací do módy

Pavouci z korálků jsou žádaní - Foto: Jitka Slezáková

Pavouci z korálků jsou žádaníFoto: Jitka Slezáková

Na stromečkách jste za první republiky mohli najít ozdoby z korálků v mnoha rozličných barvách, velikostech a tvarech. Dnes získávají opět na popularitě. A nejen na Vánoce.

Matka s dcerou Marie Filová a Marie Brotánková objevily krásu korálkových ozdob před deseti lety. Osmdesátiletá maminka na navlékání paradoxně vidí lépe než její dcera. „Za to můžou ty počítače, pořád do nich kouká,“ usmívá se na dceru Marie Filová. 

Ruční navlékání vyžaduje trpělivost i šikovnost 

„Všechno děláme ručně, korálky se navlékají na drátky, které se používají ve včelařství, ty totiž nerezavějí,“ říká Marie Filová. Všechny motivy si vymýšlí. Zajímavě vypadají i použité skleněné schránky od svíček ozdobené drátky s korálky. 

Nic nového pod sluncem 

„Musíme pořád obnovovat sortiment, abychom zaujali děti i dospělé. Třeba jsme vymysleli pavouky. Ale pán, co tady provází ve mlýně, nám donesl nádhernou korálkovou ozdobu z První republiky. A co myslíte, že to bylo? No samozřejmě pavouk! Takže nic nového jsme nevymysleli. Všechno už tady jednou bylo,“ posteskne si s úsměvem Marie Brotánková. 

Marie Filová při práci - Foto: Jitka Slezáková

Marie Filová při práciFoto: Jitka Slezáková

„Moji rodiče už měli doma korálkové ozdoby. Ale jak začaly baňky, přestaly se korálky používat a teď se to vrací,“ vzpomíná Marie Filová. 

Dcera s maminkou se skvěle doplňují 

Dcera Marie má nápad a maminka Marie ho zrealizuje. „ Já jsem si koupila tkalcovský stav a maminka tkala. Maminka prostě všechno dotáhne k dokonalosti, protože já na to nemám tolik času. Ještě nejsem v důchodu. Ale jen co se tam doškobrtám, tak to bude teprve jízda,“ směje se Marie Brotánková. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace