Hobby magazín13. května  2017 v 10:04  

Plstěním se dají vyrobit figurky, obrazy i klobouky. Ukážeme vám, jak na to

Plstěné figurky - Foto: Irena Šarounová

Plstěné figurkyFoto: Irena Šarounová

Ovčí vlna je materiál, který nabízí netušené možnosti. Každého hned určitě napadne ručně pletený svetr, vlna je také skvělý materiál na deky pro alergiky nebo funkční prádlo pro sportovce a turisty. A zároveň se dá využít její schopnosti zplstnatět. Podívejte se, jak na to.

Plstění je jedna z mnoha možností, jak zaměstnat šikovné ruce a vyrobit hračku, šperk nebo součást oblečení. Základ představuje režná ovčí vlna, která je snadno k sehnání v různých hobby obchodech nebo na internetu stejně jako všechny ostatní potřeby k plstění. Schopnost vlny plstnatět jistě mnohý z nás poznal při necitlivém praní svetru, čepice nebo šály. Vlákna se do sebe jakoby zamíchají a pletenina ztuhne. Jak to ale udělat úmyslně a navíc dát výsledku tvar? Jsou dvě možnosti. 

Miroslava Čapková z Radostína nad Oslavou se plstění věnuje už nějaký čas a dokáže vyrobit postavičky, náušnice, korálky, ale i obrázky nebo klobouky. Plstí nasucho nebo namokro. K plstění nasucho potřebuje speciální jehlu. Je dlouhá asi 10 centimetrů a má velmi ostrý hrot se zářezy. 

„Když se píchá do vlny, tak to zachytává vlákna a ona se do sebe proplétají a tím se plstí,“ vysvětluje Miroslava Čapková. Když se do chomáče vlny píchá déle, lze vyrobit kuličku tuhou jako tenisový míček. Jako podložku při plstění je třeba použít něco měkkého, ideálně vyšší tužší molitan. Jehla je křehká a na tvrdém povrchu se snadno zlomí. 

Plstěná krajinka - Foto: Irena Šarounová

Plstěná krajinkaFoto: Irena Šarounová

Mokrá technika plstění v podstatě vychází z onoho nechtěného srážení svetru. Tímto způsobem je možné vyrobit nejen nejjednodušší kuličky, ale klobouky, šály, vestičky nebo zajímavé svršky pantoflí. „Kuličku uděláte tak, že si vezmete chomáček vlny, máte před sebou misku s vlažnou vodou, namydlíte si ruce a v dlaních užmouláte kuličku,“ vysvětluje Miroslava Čapková. Hotové dílko je potom potřeba propláchnout a dostat z něj mýdlo. „Kdyby tam mýdlo zůstalo, bylo by to tvrdé,“ dodává. 

Obě techniky je samozřejmě možné kombinovat a fantazii se meze nekladou. Miroslava Čapková se pustila i do tvorby plstěných obrazů. Na tuhou podložku připevní hotový filc a na něj pak po tenoučkých vrstvách klade jemná vlákna různě barevné vlny. Každou vrstvu zvlášť musí zafixovat napařovací žehličkou. Takových vrstev může být 10, 15 i více. Tím vznikne barevné náladové pozadí obrazu, na které pak suchou technikou přidává detaily. Například květiny u zátiší nebo stromy a domky u krajinky. 

Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas