Hobby magazín16. září  2017 v 10:04  

Pomponky, balky nebo kaktusovky? Vyberte si ze široké škály jiřin tu pravou

V popředí pompony - Foto: Jitka Slezáková

V popředí pomponyFoto: Jitka Slezáková

Jiřinám se přezdívá královny podzimu. Existují stovky druhů, velikostí a barevných variací. Jen modrou variantu se ještě vyšlechtit nepodařilo. A nejspíš ani nepodaří. Jiřiny navíc nevoní, takže s nimi vydrží v jednom pokoji i silní alergici. Podobné zajímavosti jste se mohli dozvědět na pardubickém zámku, kde se na začátku září konala mezinárodní výstava jiřin.

Pěstitel Vratislav Síla z Jaroměře říká, že jiřiny nepatří mezi příliš náročné rostliny. Pokud jich má ale někdo hodně, stojí ho velké úsilí vždy na podzim vykopat hlízy, dobře je uskladnit a na jaře po zmrzlých zase nasázet. Pokud by se hlíza na podzim nevykopala, zmrzla by. 

Hlízy se vykopávají na konci října. A pokud máte sklep s teplotou kolem 10 stupňů, máte vyhráno i z hlediska skladování. Hlízy se ale nesmějí do sklepa uklízet mokré, protože by mohly uhnít. 

Co jiřinám prospívá 

Příprava mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámku - Foto: Jitka Slezáková

Příprava mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámkuFoto: Jitka Slezáková

Od pěstitele Jana Dvořáka z Raspenavy jsme zjistili, že jiřinám vyhovují vyšší polohy. Od severu ale musí být chráněny, naopak na jih a západ potřebují volný prostor k slunci. Nikdo ale neovlivní podzimní mrazíky, které mohou kvetoucí jiřinkovou záplavu ze dne na den zničit třeba už na začátku září. Stalo se to například v roce 2003. 

Jiřiny vyžadují občasné okopávání, samozřejmě zalévání a hnojení. Pokud je pěstujete v chudých půdách, dopřejte jim více živin. Stačí zakoupit hnojivo pro kvetoucí rostliny s dostatkem dusíku, draslíku a fosforu. 

A jaká jiřina je nejkrásnější? „Je to, jako když se volí miss. Každá žena má své kouzlo, a když o tom má rozhodnout pár lidí, není to vůbec směrodatné. Podobné je to u jiřin,“ usmívá se jejich zkušený pěstitel a organizátor mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámku Jiří Tobiášek. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. června  2018 v 10:04     FotogalerieAudio  rubrika: Hobby magazín

  Rada pro začínající restaurátory starých škodovek: Hlavně si spočítejte, jestli na to máte

  Nejoblíbenějším českým veteránem je ŠKODA Felicie („poslední kabriolet“), v těsném závěsu za ní ŠKODA 110 R a poslední dobou se pomalu dostávají do obliby stopětky, stodvacítky, stovky, ale kupátka, garde nebo rapidy.... žná jste i vy zatoužili po tom, pořídit si a zrenovovat starou škodovku. Na kolik korun takový vůz přijde, jak je to s technickou kontrolou nebo veteránskými značkami jsme se zeptali Michala Velebného, vedoucího restaurátorské dílny ve...

   
 • 16. června  2018     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Proti všenkám u hlodavců nepomůže šampon ani sprej. Řešením je injekce

  Chováte křečka, malého králíčka nebo morče? Pak se vám může stát, pokud se tak už nestalo, že vašemu hlodavci začnou v kožichu rejdit malincí broučci. Zvířátko se pak drbe, ošívá, prostě není spokojené. S největší pravděpodobností...

   
 • 9. června  2018 v 10:04     Fotogalerie  rubrika: Hobby magazín

  Pivoňky jako vicemiss našich zahrad

  Růži se často říká královna zahrady a pivoňku můžeme v téhle květinové soutěži krásy označit hned jako první vicemiss. Při troše péče se vám odmění nádhernými květy už na konci jara. Následující rady platí pro bylinné...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas