Hobby magazín16. září  2017 v 10:04  

Pomponky, balky nebo kaktusovky? Vyberte si ze široké škály jiřin tu pravou

V popředí pompony - Foto: Jitka Slezáková

V popředí pomponyFoto: Jitka Slezáková

Jiřinám se přezdívá královny podzimu. Existují stovky druhů, velikostí a barevných variací. Jen modrou variantu se ještě vyšlechtit nepodařilo. A nejspíš ani nepodaří. Jiřiny navíc nevoní, takže s nimi vydrží v jednom pokoji i silní alergici. Podobné zajímavosti jste se mohli dozvědět na pardubickém zámku, kde se na začátku září konala mezinárodní výstava jiřin.

Pěstitel Vratislav Síla z Jaroměře říká, že jiřiny nepatří mezi příliš náročné rostliny. Pokud jich má ale někdo hodně, stojí ho velké úsilí vždy na podzim vykopat hlízy, dobře je uskladnit a na jaře po zmrzlých zase nasázet. Pokud by se hlíza na podzim nevykopala, zmrzla by. 

Hlízy se vykopávají na konci října. A pokud máte sklep s teplotou kolem 10 stupňů, máte vyhráno i z hlediska skladování. Hlízy se ale nesmějí do sklepa uklízet mokré, protože by mohly uhnít. 

Co jiřinám prospívá 

Příprava mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámku - Foto: Jitka Slezáková

Příprava mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámkuFoto: Jitka Slezáková

Od pěstitele Jana Dvořáka z Raspenavy jsme zjistili, že jiřinám vyhovují vyšší polohy. Od severu ale musí být chráněny, naopak na jih a západ potřebují volný prostor k slunci. Nikdo ale neovlivní podzimní mrazíky, které mohou kvetoucí jiřinkovou záplavu ze dne na den zničit třeba už na začátku září. Stalo se to například v roce 2003. 

Jiřiny vyžadují občasné okopávání, samozřejmě zalévání a hnojení. Pokud je pěstujete v chudých půdách, dopřejte jim více živin. Stačí zakoupit hnojivo pro kvetoucí rostliny s dostatkem dusíku, draslíku a fosforu. 

A jaká jiřina je nejkrásnější? „Je to, jako když se volí miss. Každá žena má své kouzlo, a když o tom má rozhodnout pár lidí, není to vůbec směrodatné. Podobné je to u jiřin,“ usmívá se jejich zkušený pěstitel a organizátor mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámku Jiří Tobiášek. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace