Hobby magazín17. července  2017 v 10:04  

Posílá svého psa pro otrávené návnady, aby zachránila vzácné dravce

Psovodka Klára Hlubocká se svým psem Samem - Foto: Jitka Slezáková

Psovodka Klára Hlubocká se svým psem SamemFoto: Jitka Slezáková

Vypadá podobně jako retrívr, ale tmavě hnědé chlupy má zakroucené a hrubé jako ovečka. Takhle jednoduše by se dalo popsat psí plemeno Chesapeake Bay Retriever, na které nedá dopustit psovodka Klára Hlubocká. Se svým psem Samem tvoří záchranný tým. Sam je původem záchranářský pes určený pro vyhledávání lidí ve volném terénu. Teď má ale nový povel: Hledej, ptáček!

Až 10 orlů mořských je u nás ročně otráveno. Mezi dalšími oběťmi jsou orli skalní, luňáci červení i hnědí, sokoli stěhovaví, káně, straky, vrány, krkavci, ale i domácí psi a kočky. Viníkem je lidská bezohlednost. Přestože je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno více než 50 let, v poslední době se stalo módním prostředkem v boji s tzv. škodnou. 

Smrticí karbofuran 

Nejčastěji zneužívaný bývá zakázaný insekticid Furadan, jehož účinnou látkou je karbofuran. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. Zřejmě proto se v české krajině objevují návnady napuštěné karbofuranem, pomocí nichž se „manažeři přírody“ zbavují lišek, kun nebo vyder. A nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce. 

Klára Hlubocká se svým psem Samem vyhledává otrávené návnady, které lidé většinou z řad myslivců líčí na dravce. Jakmile někdo objeví uhynulého dravce, psovodka zajede na dané místo a se svým psem prohledá okolí. Je jedinou psovodkou v České republice, která dělá takovou práci. 

Své nálezy nafotí a pak je předá policii. „Pro myslivce hlavně na jižní Moravě je i vzácný dravec škodná a neuvědomují si, že taková návnada může zlikvidovat další živé tvory v přírodě,“ říká Klára Hlubocká, která dostala od Českého ornitologického svazu na výchovu malé štěně. Jakou rasu si vybrala? Samozřejmě Chesapeake Bay Retrievera. Říká mu s úsměvem Viky. 

Chesapeake Bay Retriever Sam a jeho nový kamarád Viki - Foto: Klára Hlubocká

Pes musí voňavé návnadě odolat 

Štěněcí batole získává od svého narození lekce od života. Nejdřív si ho vychovává maminka a přibližně v osmém týdnu nový majitel. Už v batolecím věku by se štěně mělo začít cvičit. Čím dřív si osvojí základní návyky, tím lépe. 

Základnímu výcviku štěněte se psovodka věnuje v prvních měsících. Když je štěněti půl roku, začíná speciální výcvik. U psů, kteří jsou trénovaní na vyhledávání otrávených návnad, se psi nejdříve učí rozpoznávat jednotlivé pachy a zároveň musí pochopit, že svůj případný nález nesmí za žádných okolností sežrat. 

Podobný systém záchrany dravců funguje v Maďarsku. Tam se už podařilo policii některé traviče dopadnout. Podle Kláry Hlubocké bývají pachateli právě lidé z myslivosti, kteří tímto způsobem ochraňují vysazenou zvěř. Výsledkem jsou stovky mrtvých dravců a dalších zvířat. Počet otrávených nástrah je největší na jižní Moravě, ale bohužel se rozšiřuje po celé republice a nabírá na masovosti. 

Přispět k záchraně dravců můžete i vy. Stačí, když si na procházce přírodou budete všímat neobvyklých věcí. Pokud uvidíte mrtvého dravce, můžete informovat psovodku emailem přes webové stránky www.karbofuran.cz. 

Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas