Prostokořenné ovocné stromy si lépe zvykají na novou půdu. Hodně je ale zalévejte

V současnosti je na trhu dostatek ovocných odrůd, stačí si jen vybrat - Foto: Jitka Slezáková

V současnosti je na trhu dostatek ovocných odrůd, stačí si jen vybratFoto: Jitka Slezáková

V současnosti je na trhu dostatek ovocných odrůd, stačí si jen vybrat. Lidé chtějí sazenice, se kterými bude co nejmíň práce. Inspiraci můžete najít na velké podzimní výstavě v zahradnictví Litomyšl, která se koná od pátku 13. do neděle 15. října.

Pozemky, na kterých společnost Školky Litomyšl pěstuje rostliny, lemují téměř celou stranu města. Firma s více než šedesátiletou tradicí hospodaří na ploše o velikosti 200 fotbalových hřišť. 

„Dnešní výpěstky jsou už odolné vůči chorobám a plísním, dokonce i angrešty se začínají vracet do českých zahrad. Zájem je například o ořešáky, které naši zkušení zahradníci dobře předpěstovali,“ říká Ondřej Chadima z největšího zahradnictví v České republice - Školky Litomyšl. 

Pokud ale chceme zachovat původní ráz naší krajiny, můžete vybírat staré odrůdy stromů, které pěstovali už naši předkové. Lepší jsou vysokokmeny. I ty se začínají v poslední době více objevovat v nabídce českých zahradnictví. 

Možnosti výběru mladých stromků 

Prostokořenné – sázíme na podzim od poloviny října, a na jaře do konce dubna 

Rostliny s balem – většinou je kořen i se zeminou zabalený do juty 

Rostliny kontejnerované – rostliny ve velkém květináči, které lze sázet kdykoliv, dokud zem není zmrzlá 

Čtěte také: Pomponky, balky nebo kaktusovky? Vyberte si ze široké škály jiřin tu pravou

Někteří zahradníci upřednostňují sázení prostokořenných stromů, tedy bez zeminy. Strom si prý lépe zvykne na novou půdu, kterou máme na zahradě. Rostliny s volnými kořeny je třeba ale hodně zalévat, jinak zaschnou. 

Kořeny je třeba vybírat zdravé, dobře rostoucí, bez známek plísně. Houbu poznáme podle bělavé barvy nebo má rostlina mokvající a nezdravý kořínek. 

Jak správně zasadit strom? 

Sluneční zahrada Školky Litomyšl - Foto: Jitka Slezáková

Sluneční zahrada Školky LitomyšlFoto: Jitka Slezáková

Pokud jste si vybraný strom přivezli na zahradu, můžete se dát do práce. Je třeba vykopat jámu. Měla by být přiměřená ke kořenům, které stromek má, ale minimálně 40 centimetrů hluboká a 70 centimetrů široká. Je dobré nechat strom především v původní zemině. Zálivka je velmi důležitá! Strom bychom měli pravidelně zalévat 5 let. Stromek by měl mít kolem sebe tzv. misku, do které se vejde 10 litrů vody. 

Největší zahradnictví v Čechách 

Školky Litomyšl se orientují především na pěstování dřevin, jehličnanů, listnatých stromů a keřů, ovocných stromků. V areálu se pěstují a množí vřesovištní rostliny, jako například azalky, rododendrony, vřesy nebo kanadské borůvky. Do portfolia společnosti ale patří také trvalky, skalničky, okrasné trávy, kapradiny a bambusy.  

Za více než 60 let existence se společnost Školky Litomyšl může pochlubit celou řadou nových odrůd. Patří mezi ně například borovice „Peňáz“, velmi zvláštní druh sloupovitě rostoucího stromu, který nevytváří boční větve. Pěstitelé tímto pojmenováním vzdali čest zakladateli školek v Litomyšli, Josefu Peňázovi. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas