Hobby magazín15. července  2017 v 10:04  

Rzivost, padlí, černá skvrnitost. Jak bojovat s chorobami růží?

Drobně nažloutlé těčky napovídají, že růže trpí rzivostí - Foto: Jolana Nováková

Drobně nažloutlé těčky napovídají, že růže trpí rzivostíFoto: Jolana Nováková

S chorobami růží se setká každý pěstitel velmi důvěrně. Kdy máme očekávat rzivost, padlí nebo černou skvrnitost? Je to s nimi jako s houbami v lese. Reagují velice citlivě na počasí. Zatímco rez se objevuje už koncem června, padlí a černá skvrnitost spíše o prázdninách. Padlí až v srpnu, v době větších bouřek.

„Nejméně nebezpečná je rzivost růží nebo také rez růží, oba názvy se používají,“ vysvětluje Jiří Žlebčík z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. „Je to choroba celkem nenápadná, příliš neškodící. Na první pohled na líci listu, ne čepeli, objevíte drobné nažloutlé tečky. Když list otočíte, nestačíte se divit, spatříte docela výrazné rezavé kupky, které někdy splývají ve větší plochy. Mohou pokrýt i polovinu listu.“ 

List postupně opadne, ale choroba se nijak zvlášť nešíří. Nemusíme dělat žádná zvláštní opatření, obereme napadené listy a spálíme je nebo aspoň odneseme ze zahrady. Keř do budoucna určitě nezahyne. 

Rez napadá pouze některé druhy, spíše ty, které běžný zahrádkář nepěstuje. Jde třeba o velké sadové růže, které najdeme spíše v parcích. 

Pokud vaše růže vypadají jako smutné nevěsty zahalené v bílém, postihlo je padlí. „Slováci mají trefný název múčnatka, vypadají jako zasypané moukou,“ ukazuje bíle obalená poupata Jiří Žlebčík. „Bílý povlak růži neumožňuje, aby se rozvinula poupata ani listy. Růže krní, přírůstky jsou malé. Nejjednodušší pomocí je výhonek odstřihnout. Pokud je napadených růží více, je možné sáhnout po chemických přípravcích. Jednak po organických, systémově (v celé rostlině) působících. A jednak místně působících přípravcích na bázi síry. Je vhodné přípravky mezi sebou střídat, aby si na ně patogenní organizmus nezvykl.“ 

Padlí - bílý povlak růži neumožňuje, aby se rozvinula poupata ani listy - Foto: Jolana Nováková

Některé odrůdy jsou vůči padlí odolné a jiné jsou napadené pravidelně každý rok, jakmile přijde správná doba. Odrůdy, které mají měkký, nažloutlý, drobnější list, bývají nemocné častěji. 

Černá skvrnitost růží je závažné onemocnění, které vypadá zpočátku nenápadně. Objeví se drobné černé skvrny, které později splynou ve větší. „Někdy bývají nafialovělé, žlutě orámované,“ vysvětluje Jiří Žlebčík. „Dá se říct, že růže reaguje dvěma způsoby. Buď najednou shodí každý nemocný list, pak se změní počasí a růže je za měsíc zdravá. Druhou možností je, že si listy drží, nanejvýš jdou do kolmé polohy a růže vypadá dost zoufale.“ 

Slováci mají pro padlí růží trefný název múčnatka - Foto: Jolana Nováková

Slováci mají pro padlí růží trefný název múčnatkaFoto: Jolana Nováková

V tom případě napadené listy sesbíráme, už jen z estetických důvodů. Růže zaléváme jenom ke kořenům, ne na list (což platí obecně i u dalších chorob). Důležitý je výběr odrůd. „Dá se říci, že růže, které byly vyšlechtěny v posledním čtvrt století, jsou výrazně odolnější. Ale neexistuje žádná odrůda, která by byla z principu rezistentní proti černé skvrnitosti,“ dodává Jiří Žlebčík. 

A prevence? Pokud má růže dobře vyživený list, netrpí tolik houbovými chorobami. Pomáhají různé výtažky (třeba z kopřiv), které mají hnojivý účinek. Nebo plná kapalná hnojiva. Časté přihnojování způsobí vyšší odolnost listu proti usazení spór. 

Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace