Hobby magazín6. května  2017 v 10:04  

Sedí na rameni a louská ořísky. Na papouška Ara marakána funguje pozitivní motivace

Papoušek Ara maracana - Foto: Honza Ptáček

Papoušek Ara maracanaFoto: Honza Ptáček

Jihoamerický papoušek Ara marakána patří mezi středně velké. Je zelený a na spodní straně břicha přechází zelená v červenou. Majitelkou jednoho krasavce je Milena Potůčková. Dala mu jméno Karel. A aby ho zabavila, louská s ním oříšky.

Ara marakána patří mezi vzácné papoušky. V přírodě jich žije asi jen 10 tisíc a jejich počet klesá. 

Proto byl Ara marakána, podobně jako papoušek žako šedý zařazen do CITES. Stále se ale můžete stát chovatelem: „Pokud si chcete pořídit nebo už máte vzácnějšího papouška jako je Ara marakána nebo žako šedý, musíte zajít na krajský úřad na odbor životního prostředí. Tam vyplníte potřebné dokumenty k registraci CITES 1. Je to úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Jejím cílem je chránit živočichy a rostliny, kterých v přírodě ubývá, před vyhubením,“ vysvětluje Milena Potůčková. 

Ara marakána – chov v zajetí 

Druh Ara marakána se v zajetí dobře odchovává. Mláďata se dají poměrně lehce ochočit a soužití s nimi v rodině není tak komplikované jako například u žaků. Těch se u nás chová mnohem víc, jejich počet se pohybuje mezi 15 a 17 tisíci. Podle Mileny Potůčkové jsou přitom žakové mnohem náchylnější na stresové situace. „Pokud mu člověk v dobré víře koupí novou hračku nebo vymění větve v kleci, papoušek to nese velmi nelibě. Je schopen kvůli tomu sedět týden v koutě a nemluvit se svým chovatelem. Žakové jsou trochu jako autisti,“ říká chovatelka. 

Arové jsou povahově méně komplikovaní. Jsou hodně úplatní, takž se na ně dá dobře použít pozitivní motivace. Když dostane Ara odměnu za to, že přiletěl na určené místo, příště už si to podobně jako pes bude dobře pamatovat, a s vidinou další dobroty bude ochotně postup opakovat. 

Nepořizujte si papouška, pokud nemáte čas 

Milena Potůčková a Ara maracana - Foto: Honza Ptáček

Milena Potůčková a Ara maracanaFoto: Honza Ptáček

Chov středně velkých a velkých papoušků vyžaduje hodně pozornosti. Je tam potřeba častá stimulace. Navíc jsou velcí papoušci nároční na prostor. 

Ideální je, aby mohl papoušek v kleci alespoň roztáhnout křídla a vyčistit si je, což s oblibou dělá. Prolézačka z větví je také nezbytná spolu s dalšími hračkami, které papouška motivují ke hře a aktivitě. Je velmi důležité papouška pouštět z klece ven, aby se mohl prolétnout, let je jeho přirozený pohyb. Pokud mu to není dopřáno, může být agresivní a nešťastný. 

Papoušci jsou většinou zavření v bytě v kleci a nedostanou se na slunce. Pokud chcete papouškovi dopřát vitamín D ze slunce, pořiďte mu vodítko. Můžete ho dokonce postupně naučit i volně létat. Je to moderní trend, který začínají vyznávat pokrokoví a aktivní chovatelé papoušků. 

Papoušek je zabezpečený na kšírách a učí se létat z místa na místo. Podobně je to v sokolnictví. Tady je ale potřeba počítat s rizikem, že pták se v přírodě ztratí. Ne že by se nechtěl vrátit. Ale pokud se ztratí v korunách stromů, cestu domů už nenajde. 

I z papouška můžete udělat tlouštíka 

Ořechy a ovoce papouškům chutnají. Pokud dáváte jen ořechy, přispíváte k jejich obezitě. Příliš mnoho tuku papoušci nezpracují a mnohem dříve umírají. Místo 30-40 let se dožijí třeba jen deseti. U kakadu, žaků, amazoňanů hrozí obezita víc než například u arů.  

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Hobby magazín  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 03:04, 10:04; repríza: sobota 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace