Zvíře nanečisto. Než koupíte živý dárek, zkuste se o něj starat

10. prosinec 2016

Možná vás napadlo potěšit své blízké živým vánočním dárkem. Víte, jak bude obdarovaný na zvíře reagovat a jak zvíře zareaguje na něj? Co když si nepadnou do oka? Máme pro vás tip, jak se podobným úskalím vyhnout a přesto nápad se zvířecím dárkem zrealizovat.

„Ideální je, když zvíře darujete prostřednictvím voucheru,“ radí Hana Janišová, vedoucí útulku Kocour Felix v Klecanech u Prahy. „Dárkový poukaz si můžete vyrobit sami nebo vám ho jistě rádi připraví v útulku či u chovatele. Navíc můžete darovat spoustu chovatelských potřeb.“

Kdo nemá nápady, na internetu objeví tipy, jak by takový voucher mohl vypadat. A obdarovaný si hned po Štědrém dni půjde zvířátko sám vybrat.

Jaké zvíře vybrat pro děti? „Především záleží na tom, jak jsou staré,“ uvažuje Hana Janišová, „pokud jsou to malé děti, dvou nebo tříleté, doporučuji klidnou odrostlou kočku, která už jim leccos strpí. Starší děti mohou mít i koťátka, ale musíte je vést k tomu, aby se hned od začátku staraly samy. Návyky by se měly pěstovat už od získání prvního zvířete. A co se týká dalších zvířátek, pejsek je pro děti ideální ve chvíli, kdy mají dostatek volného času.“

Čtěte také

S hafany mohou děti skotačit venku, s drobnějšími zvířátky je potřeba velký dozor dospělých. „Rodiče, kteří berou pejska a kočičku jako člena domácnosti, často zapomínají, že i králíček a myška mají cit.“

Pes, zahrada

Zkuste zvíře na zkoušku. Rodina se domluví, že si po dobu 14 dnů vyzkouší, jaké by to se zvířátkem bylo. Vše se děje tak, jakoby zvíře už v rodině pobývalo. Děti musí ráno vstávat dřív a jít ven na procházku venčit imaginárního pejska. Jezdit na výlet se může pouze tam, kam smí i pes. Peněz na drobné dárky pro děti nebo na sladkosti je méně, musí se nakoupit krmení pro zvíře atd. „Přijde mi to jako vynikající nápad. Prověříte, zda jsou děti schopné se o zvíře postarat a můžete doufat, že starost nezbude na vytížené rodiče,“ dodává Hana Janišová.

Spustit audio