Koncerty a hudba18. června  2014 v 20:00  

Isara - lidovky z britských hospod v českém znění

Markéta Rýdlová ze skupiny Isara - Foto: Ladislav  Stuchlík

Markéta Rýdlová ze skupiny IsaraFoto: Ladislav Stuchlík

Možná vás překvapí, jak nám může být hudba z britských ostrovů blízká a známá. Důkazem je folková skupina Isara. Skotské, irské a anglické lidové písně a balady zpívá s českými texty a hraje s plným nasazením.

Nejen prostředí a léčebné procedury navrací zdraví, léčit může i hudba. A tak se v Lázních Bělohrad pod názvem Živák lázeňský pravidelně konají koncerty folkových kapel, za podpory města a místního kulturního centra a v režii Míry Ošance. Začátkem května přijela do tohoto podkrkonošského zákoutí kapela Isara z Mladé Boleslavi, aby pacientům i ostatním posluchačům vlila ještě více života do žil. 

Skupina Isara a Míra Ošanec - Foto: Ladislav  Stuchlík

Skupina Isara a Míra OšanecFoto: Ladislav Stuchlík

Zvuk Isary voní irskými lidovými melodiemi. Písně jsou většinou epického rázu, z některých příběhů až mrazí v zádech a nelze u nich nepřemýšlet nad tím, jak moc drsný byl středověk. Patrné je to například v písni Eppie Morrie. Krvavé bitvy posluchačům přiblížila Tamborka a zvlášť působivý byl Paddyho lament. 

Zajímavé bylo podívat se do sálu mezi diváky. Člověk by nevěřil, že si paní v lepších než nejlepších letech budou pokyvovat do folk-rockových tónů Isary a dokonce plácat jako o život. Nejen ony si na kapele vytleskaly hned několik přídavků. 

Autor:  FOLK ŽIJE!
Pořad: Koncert Studia Noc  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: už se nevysílá (naposledy v únoru 2015)  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace